Triazine

Dołączył: 21 Lis 2007 Posty: 67 Skąd: z nadajnika
|
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 2:46 am Temat postu: Regulator mocy połączony z prostym wyłącznikiem termicznym |
|
|
Witam,
Jak na razie - ze względu na upgrade urzadzenia, otworzyłem już kilkakrotnie obudowę aby wymienić uszkodzone części (spalił się regulator mocy).
Zamieszczę tutaj zdjęcia, oraz schemat (nie jest on mojego autorstwa - nie mam pojęcia o elektryce).
Ogólna charakterystyka:
- urządzenie w wersji podstawowej wymaga przekaźnika na 250V i sporo amper, bezpiecznika różnicowego (jeżeli w obwodzie płynie jakiś prąd poza obwodem głównym - tym który zasila grzałkę - czyli przez termometr kontaktowy lub operatora - następuje wyłączenie dopływu prądu w obwodzie głównym), wyłącznika bezpiecznika oraz obudowy
- w wersji nie-podstawowej jest jeszcze dodatkowo tzw "ściemniacz oświetlenia" - można go stosować jeżeli odbiornik ma mniej niż 500W - czyli rezystencję ok 100Ω
Urządzenie posiada wtyczkę (pobiera nią prąd) oraz gniazdko (inne urządzenie czerpie z niego prąd) a także dodatkowy kabel (zwarciowy - nim podłącza się termometr kontaktowy) który jeżeli stanowi obwód zamknięty - wywołuje agresję urządzenia i uniemożliwia czerpanie z niego prądu.
Czyli: termometr kontaktowy w łaźni wodnej ustawiliśmy na 75*C -> jeżeli mamy spirytus w kolbie - nie będzie wrzał. Ale łaźnia będzie cały czas utrzymywać temperaturę 75*C +/- kilka stopni (bezwładność łaźni). Proste
Wnęŧrze:
W miejscu gdzie dwa przewody są zaizolowane taśmą - znajduje się teraz przełącznik który albo zamyka obwód, albo włącza w niego regulator mocy. Wykonanie całości kosztowało mnie przyzowite 0,7 dla fachowca. Koszt części - ok 100pln + odpowiedni termometr (poza termometrami kontaktowymi, reszta zawierała się w tym 0,7).
Prośba - jeżeli ktoś jest elektrykiem - może narysować schemat "całego urządzenia" tak aby było jasne jak zbudować takie jeżeli ktoś nim nie jest. Ja się tego nie podejmę - dostałem sprawne - jeżeli trzeba było wyjąć element i wstawić taki sam - umiem to zrobić.
Ale od podstaw tego nie wytłumaczę i nie chcę być odpowiedzialny za czyiś wypadek jeżeli mój schemat podłączeń poszczególnych kabli będzie błędny.
Samo urządzenie jest zaj****te - daje olbrzymie możliwości, ponadto można wprowadzić modyfikacje i np zamiast grzałki regulować pompę z obiegiem czieczy chłodzącej itp. Na forum VMC ktoś sugerował zakup podobnego sprzętu z TME za 400pln. Ten anachroniczny z pozoru sprzęŧ jest tani i nie zawodny (o ile się nie podłącza większego niż przewidziane obciążenie [z tego co wiem - do ok 1,8kW], nie upuści kabla od termometru na farelkę, nie pobije termometru itp)
Pozdrawiam,
TvS
PS, jak się wyśpię, wrzucę zdjęcia całości (jeżeli chcecie  |
|
|