Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona G³ówna FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Szelki [Aerial shells] C.D.(str. 21 - 40)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 17, 18, 19  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Wiktor



Do³±czy³: 28 Sie 2003
Posty: 120
Sk±d: z PiroChem

PostWys³any: Wto Sty 31, 2006 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisa³:
Czekam na to kto pierwszy w szelkê ( cylindryczn± ) zapakuje "pszczó³ki" :- ). Efekt z gatunku "wara opada" :- ) .



W cylindrykach jak w cylindrykach ale w kuli efekt farfalle powala na kolana Laughing ale ¿eby braæ siê za takie cacka to trzeba najpierw opanowaæ w 100% szelke i poæwiczyæ inne ³atwiejsze efekty do uzyskania bo szczerze mówi±c z pszczó³kami te¿ jest trochê zabawy przy produkcji a jak co¶ pójdzie nie tak to szkoda trochê naszej pracy.

W efekcie farfalle na ddatek mamy ¶wiszczenie Very Happy



Pozdrawiam

Arkadiusz --> Wg mnie to co na zdjêciu to nie to. Po rusku nazywa siê to ПЧЁЛКА ( Pcio³ka ) czyli Pszczó³ka. To rurka fi na oko kilka mm, d³. kilkadziesi±t. Masa szybkopalna. Lata to cudo jak chce i gdzie chce a trwa to kilka sekund no i sypie gêsto iskrami. Co¶ jak mini silnik rakietwy bez stabilizacji.

_________________
Znów w bran¿y Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki bêdziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wiktor



Do³±czy³: 28 Sie 2003
Posty: 120
Sk±d: z PiroChem

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 12:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisa³:
Wg mnie to co na zdjêciu to nie to. Po rusku nazywa siê to ПЧЁЛКА ( Pcio³ka ) czyli Pszczó³ka. To rurka fi na oko kilka mm, d³. kilkadziesi±t. Masa szybkopalna. Lata to cudo jak chce i gdzie chce a trwa to kilka sekund no i sypie gêsto iskrami. Co¶ jak mini silnik rakietwy bez stabilizacji.


My¶la³em, ¿e pisz±c „pszczó³ki” masz na my¶li tourbillions, czyli co¶ w rodzaju ala ma³a cyrkoblica u¿ywane do uzyskania przedstawionego powy¿ej efektu. A co do Twoich pszczó³ek to teraz wiem, o co Ci chodzi, ale wylecia³o mi z g³owy jak ten efekt siê nazywa. P2 ma fotki jak te rurki wygl±daj± i dwie pe³ne to mo¿e siê wypowiedzieæ i zamie¶ciæ foto.
Warto wspomnieæ, ¿e s± równie¿ masy, z których wykonywane s± gwiazdy, czyli masa bez ¿adnej os³ony a lata gdzie chce nazywaj± siê go getters.

Pozdrawiam

_________________
Znów w bran¿y Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki bêdziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Bada Bum



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 12:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich.
Poniewa¿ upora³em siê z przegrywaniem d¼wiêku ( czê¶ciowo) to zaprezentuje nastêpny filmik. W tle poniewa¿ to by³ sylwester s³ychaæ wybuchy.
Okazuje siê, ¿e przepis na primer do DE zda³ egzamin.
Gwiazdki spalaj± siê najpierw na niebiesko, potem taiger till, nastêpnie primer do DE no i na koñcu ziarno DE.
Niestety nie widaæ pocz±tkowego momentu rozerwania szelki. Nastêpnym razem bêdzie lepiej.


filmDE
Pozdrawiam

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 1:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejna szelka piêkna, jak dla mnie to tylko ma³o strzelanka - po prostu ja lubie obfite ilo¶ci DE:)
Darujmy sobie nazwy, s± pszczólki (bees) rybki (fish), swimming stars ró¿nie siê te rzeczy zwi±, ale cech± tych wspania³o¶ci jest choatyczny lot po niebie. Gwiazdki sprawiaj± wra¿enie jakby gania³y w rózne strony - piêkny efekt.
Tak¿e turbilony <turbilions> (ja nie wiem czym siê te wszystkie ró¿ni±, dla mnie to jedno i to samo tylko mo¿na inaczej robiæ, tam dziura, a tam dysza, a gdzie indziej kana³ tylko itp) daj± taki efekt, lataj± daj±c srebrny czy z³oty deszcz iskier. S± jeszcze "m³otki" - hummers, które kojarzycie zapewne z filmu o fajerwerkach z discovery, by³ na forum.
Faktycznie ciekawe jest jak jeszcze dodatkowo gwi¿dz±.

Nie wiedzia³em, ¿e na zdjêciu s± turbiliony w akcji, wygl±da mi to na partie niez³ych kometek, choæ pó¼ñiej chyba faktycznie lataj± - ale to tylko zdjêcie.
Cytat:
P2 ma fotki jak te rurki wygl±daj± i dwie pe³ne to mo¿e siê wypowiedzieæ i zamie¶ciæ foto.


Ja mam foto? turbiliony?Smile Co¶ Ci siê chyba pomyli³o i wiem o które zdjêcie chodzi chyba... (dwie czarne rurki, jedna z bia³± mas±?)
Turbiliony to mam, ale ostatnio zrobione:) Niebawem je przetestuje w warunkach aerial. Bo statyczny test ju¿ by³.

Wiktors, je¶li chodzi o go getters, to niestety o ile mi wiadomo ubija siê te mieszanki w papierowej tulejce, otwartej normalnie z jednej strony.
(wg. Cannofuse)

ps lubie ten efekt pszczólek/rybek itp. Jak zobaczy³em to w komercji zawsze chcia³em to zrobiæ.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 3:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To szkic Pszczó³ki z ru ksi±zki .



Czerwon± strza³k± oznaczy³em boczny otwór ( jeden Exclamation ) przez który ulatuj± sobie produkty spalenia masy piro. Na górze jest drobna ilo¶æ jakiej¶ mieszanki akustycznej. Jak to bêdzie dzia³aæ Question

A no jak s³oneczko. Czyli raczej bardzo ma³y ruch postêpowy a silny obrotowy. Czyli jednak bêdzie co¶ jak na tym zdjêciu Wiktora. Czyli nie o "pszczo³ê" mi chodzi³o a nazwy tego co wdzia³em nie znam.

Ma byæ odwrotnie od pszczo³y. Spory ruch postêpowy i niewielki wirowy. Co¶ jak SR bez statecznika. Chyba ka¿dy czuje jak ten efekt wygl±da.


Pozdr. A
Powrót do góry
Tomash
dostêp próbny do MW


Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 382
Sk±d: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 5:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie intryguje efekt gwiazdek które w po³owie lotu skrêcaj± sobie gdzie chc± nie zmieniaj±c koloru. Zawsze s±dzi³em ¿e to co¶ podobnego do crossete. Ni wim. Ale my¶lê ¿e ka¿dy wie o który efekt mi chodzi.
W tym filmiku z Discovery co by³ na forum by³o kilka szelek z owym efektem.
Tomash.

_________________
Ju¿ tylko teoretyzujê, potrzeba mi r±czek by rodzinê utrzymaæ Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Czw Lut 09, 2006 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajne foty Wink




Ostatnio zmieniony przez maxlam dnia Pon Mar 20, 2006 9:59 am, w ca³o¶ci zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pi± Lut 10, 2006 11:35 pm    Temat postu: "I'm super fly!!" ;) Odpowiedz z cytatem

Witam
No i jeste¶my na tej 10 stronie, a tak na prawdê na 30 stronie tematu szelki. Z czasem siê to rozkrêci³o i to do¶æ ciekawie, co mnie oczywi¶cie cieszy Smile
Ja tym razem wpadam ju¿ nie tylko z tekstem pe³nym liter, ale mam do tego tak¿e film pe³en szelek Cool

Jak to zawsze bywa, jest to oczywi¶cie te¶cik i jak to podczas prób bywa nie wszystko jest jeszcze idealne, prawda?
Ju¿ od pewnego czasu próbuje doj¶æ jednak do takich ju¿ idealniutkich szelek, dok³adnie cylindrycznych. To na nich siê g³ównie skupi³em.
Po paru testach kulistych, a ostatnio od momentu posiadania form do pó³kul u¶wiadomi³em sobie razem z Bodkiem ¿e kuliste szelki naprawdê nie s± trudne do zrobienia. Przyznam szczerze, ¿e szelki Bada Buma naprawdê mnie zaskoczy³y i wywar³y na mnie wielkie wra¿enie, lecz ostatnie testy upewni³y mnie ¿e nie jest to jednak tak trudne do powtórzenia. Znaczy szelki kuliste s± oczywi¶cie najpiêkniejsze,za to cylindyrczne szelki bardzo "marudz±".

Przejde do rzeczy, zrobi³em test 22 szelek, w³a¶ciwie 23, lecz jedn± odpali³em dnia wcze¶niej przed pokazem. Po prostu nie wytrzyma³em:)
Ogólem pokazanych jest:

14 szelek szelek cylindrycznych 2"
2 szelki kuliste 2"
4 szelki kuliste 3"
2 szelki kuliste 4"

Szelki ró¿ni³y sposobem zaklejania (zatyczka), po³o¿eniem fb baga.
Ró¿nie to zreszt± by³o.. dok³adne info zostawie dla siebie bo przyznam ¿e i tak wielkich ró¿nic nie by³o. A podsumowuj±c cylindryczne nie pokaza³y tego co chcia³em.

Dobra, daje film, (w obrazek):



parê wa¿nych s³ów komentarza:
Arrow 2 stars miny, dok³adniej muzzle break, niestety Visco nie jest ponad wszystko Wink i czasem zawiedzie, nawet wi±zanka nie pomogla.
Arrow Nie musze mówiæ jak naprawdê zaje...e by³y muszki wykonania Bodka i turbinki mojego wykonania. A turbinki z reportem po³o¿y³y mnie na kolana:) Na ¿ywo to jak zwykle lepiej wygl±da³o, niestety nie da³o siê uj±c jak 6 turbinek na koñcu wybucha, kamerzysta skupi³ siê na jednej... i bardzo dobrze. Do tego ogólem dodam, ¿e za ma³e dla mnie te 2" na muchy itp insekty Wink
Arrow Dodatkowa informacja, to to ¿e zapalno¶æ turbinek i muszek by³a bardzo dobra za to jak widzicie niebieska da³a >ty³ek<:) jedna gwiazda.. a sk³ad mieszanki :
blue russian#4
AP 70g
Red G. 10g
Malachit 10g
C af 10g
dex+5%
£atwo zapalna ale co¶ mi nie posz³o.... Confused
Arrow szelka brocade crown 3" kulista i 4" kulista maj± komercyjne ¶rodki, tj dok³adnie tak:
Gwiazdy z 5 calowej kuli przelozy³em do 3" i 4" i da³em bursta komercyjnego, ale wszystkie pó³kule s± mojej produkcji. Zaznaczam to tak¿e, poniewa¿ w³a¶nie test tak¿e sprawdza³ nasze pó³kule.
2" salute, to jest tak¿e komercyjny ¶rodek, kiedy¶ pisa³em ¿e znalaz³em szelkê po pokazie.. i teraz odtworzy³em j± tyle ¿e na moich (B&T) pó³kulach. Jest to jak widze tytan salute, kamerzysta sam by³ zdziwiony, huk by³ najsilniejszy ze wszystkich szelek.. w koñcu oto chodzi.
Arrow I wielka wpadka z D1, zosta³y przesadnie prze zemnie zmielone w kulowcu, to by³ wielki b³ad ogon cholernie krótki, za szybkie spalanie i do tego prawie ju¿ nie glitter...
Jeszcze jak widzicie s± inne tam d1 na filmie, jedne srebrne, drugie zlote, te z³ote w 3" kulach, i w 4" d1 glitter to green zawieraj± AL BRIGHT, przereagowa³y!! i siê lekko spieprzy³y.
Jak widaæ ca³kiem inny efekt, a te przereagowane mia³y kiepsk± zapalno¶æ.. w 3calowych wogóle ich tam prawie nie ma. Ale z dobrymi gwiazdami efekt by³by naprawdê ¶wietny...
Arrow do szelek u¿yto prawie wszêdzie H3 na no¶niku, LIFT to mojej produkcji proch czarny granulat, na 2"=6g, na 3"=25g, na 4"=55g (tam w dwóch 2" cylindrach mia³em lifta komerche, bo mi jeszcze zosta³o, te¿ 6g..)
Arrow Efekt szelki pt. "Big TT... " to zamierzony pomys³ Bodka, lecz srebrne siê nam nie zapali³y.. (braylantowe, ) mo¿e je zniszczy³o bo by³y jednak za¶ s³abe, mo¿na do¶æ ³atwo by³o je zgnie¶æ w rêkach. Jak wygl±da³a ta szelka w ¶rodku tak¿e pozostanie t± s³odk± tajemnic±. Jeszcze to przetestujemy nie raz.
Arrow Jak widaæ, mo¿na zrobic dobre pó³kule w warunkach cha³upniczych, nie potrzebny Wam holenderski klej i specjlane wycinarki:)
Jeszcze nie jedna kulka pójdzie:] Co tylko mnie samego upewni ¿e mo¿na robiæ szelki jak komercha w cha³upniczych warunkach.
Arrow Mia³bym super zdjêcia produktów i tak¿e s³oneczka (dam zaraz film do tematu o saxonach itp) LECZ zdjêcia na komórce zosta³y stracone, telefon siê zgubi³ Sad straszny pech...
Arrow Co mam jeszcze napisaæ.. ogólnie jestem bardzo zadowolony i dla mnie by³o gites, wiadomo cylindry jak zawsze do poprawy (paskudy jedne) Ale mam nowe pomys³y i wiele siê nauczy³em.
Publiczno¶æ jak widaæ zadowolona... Very Happy

pzdr. serdecznie
Piroman2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Rosomak



Do³±czy³: 27 Wrz 2005
Posty: 32
Sk±d: Wiocha ko³o Lublina

PostWys³any: Wto Lut 14, 2006 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !

Na wstêp zaczne o czym¶ co robi na mnie najwiêksze wra¿enie ...
Boro, Bada Bum, Piroman2, s± amatorami, zapewne bez odpowiedniego wykszta³cenia, zaplecza maszynowego itp., a robi± fajerwerki porównywalnie z ludzmi którzy tym ¿yj±. Jak widaæ gdy sie chce to mo¿na, ¿aden papierek nie daje umiejêtno¶ci. Je¿eli osoba z moim do¶wiadczeniem mo¿e gratulowaæ, to pragne wam gor±co pogratulowaæ poziomu umiejêtno¶ci, do którego doszli¶cie dziêki w³asnej pracy.

Ja w ¿yciu odpali³em raptem 11 szelek. Pierwsze 5 z 6 mia³o bardzo ³adny (jak dla mnie) rozrzut gwiazd, nastêpne to juz niestety pora¿ka, chyba zbabra³em H3. Nigdy nie wynios³em szelki na niebo - teraz z ciekawo¶ci zmierzy³em mo¼dize¿ i dopiero skojarzy³em ¿e przy 80 mm ma raptem 30 cm d³ugo¶ci przz co szelki by³y "podrzucane", zamiast byæ wystrzelone - to chyba te wystrza³y z mo¼dzie¿a najbardziej mnie zafascynowa³y w filmie P2.

Pisze to dlatego ¿e ostatnie posty mnie sprowokowa³y. HellFire mnie potraktowa³ jak lame (no có¿ na tym forum jestem zielony), potem mój post znikn±, co mnie wyra¼nie podirytowa³o. Troszke wypada przystopowaæ zanim siê komu¶ lamerstwo zarzuci, i odsy³a siêcz³owieka który sporo czyta, do czytania, i kogo¶ kto stara sie robiæ najlepiej jak umie, instruuje ¿eby zrobi³ porz±dnie. Bezwarto¶ciowa i niepostêpowa krytyka.

Testy z szelkami zawiesi³em do czasu budowy odpowiedniej pracowni, gdzie by³bym w stanie wytworzyæ gwiazdy toczone, prasowaæ flary, i dokonaæ granulacji (na trocinach lub nasionach) H3. Ci±gn± mnie strasznie, ale sylwestrowa pora¿ka (nieudolne miotanie + co¶ ¼le zrobiony burst - H3 - wszystko popali³o siê w ¶rodku, co wcze¶niej siê nie zda¿a³o) sprawi³a ¿e wole troszke zachamowaæ, i jak zacz±c to pe³nym pêdem Wink

Skoro ju¿ piszê posta to zapytam siê o parê rzeczy (przy szelkach kulistych) które mnie najbardziej nurtuj±:

1. Po co w 75 mm szelce (nie lubie tych anglosaskich jednostek i z umi³owaniem trzymaæ sie bêde systemu metrycznego) dwa opó¼niacze ? Czy to co odpala lift, ta¶ma prochowa, stopina, lont itp., nie mo¿e kierowaæ siê bezpo¶rednio do opó¼niacza ? Ja jestem zwolennikiem lontu Visco (choæ martwie siê ¿e kana³ na lont (spoluete ?) jest za d³ugi, (w moim przypadku 35 mm) i szelka zacznie spadaæ zanim siê zapali) i robi³em co¶ takiego, ¿e Visco wychodzi³ z szelki, a potem szed³ do oko³a niej i "wychodzi³ gór±". W miejscu zgiêcia ( = os³abienia) lontu, ostrym no¿em nadcina³em go na d³ugo¶ci ok. 7 mm, i t± stron± wk³ada³em w pojemnik z liftem - ³adunek zwarty. Mam tak pewno¶æ ¿e szelka wyleci zapalona, bo w koñcu ma odrazu odpalony lont. Chyba ¿e chodzi³o o mo¿liwo¶æ zga¶niêcia kana³u, ale tego nie podejrzewam w tak precyzyjnej robocie.
Tak wiêc dlaczego dwqa opó¼niacze a nie lont odpalaj±cy lift, pod³±czony bezpo¶rednio pod taki kana³ ?
Pierwsza moja szelka (nie zapali³a siê) mia³a osobny lont ni¿ lift, ale uzna³em ten pomys³ za wtórny, czy nie mia³em racji ?

2. Buduj±c szelki wychodzi³em z pewnych teoretycznych za³o¿eñ. Jako ¿e stosowa³em wikol, musia³em najpierw skleiæ (i okleiæ dla izolacji) pó³kule ta¶m± klej±c± (niby mo¿na nitrolakiem pomalowaæ, ale i tak musze czym¶ skleiæ) a potem dopiero dalej okleiæ.
Zdzwi³o mnie my¶lenie ¿e nie mo¿na wikolu u¿ywac do szelek bo namknie wsad, ale przecie¿ rozwi±zanie w postaci izolacji jest takie proste !
No wiêc dalej. W czasie my¶lenia uzna³em ¿e "prawdziw±" si³± korpusu s± niepó³kule tylko to co na nich obkleimy. Dlaczego ? Poniewa¿ jak s³abo (ma³o) je poobklejamy, to szelka w czasie zap³onu bursta siê rozpo³owi.
Uzna³em ¿e pó³kule powinny byæ jak najcieñsze, powinny jedynie dawaæ mo¿liwo¶æ wygodnego oklejania, wiêc musz± byæ w jaki¶ tam sposób wytrzyma³e, ale tylko tak ¿eby sie wygodniej okleja³o.
No wiec teraz rodzi sie pytanie - dlaczego te kupne pó³kule s± takie grube ? Bada Bum wspomnia³ o oklejeniu 3 - 4 pasków ... Ale 3 - 4 paski, nawet grubego papieru, to wydaje mi siê strasznie ma³o Shocked To w najlepszym przypadku 1 mm ...
To jest pomy³ka ? Czy te¿ znaczy to ¿e po 4 paskach kulamy ? Bo jak tak to rozumiem Wink
Ale jak ju¿ mówie - nie lepiej dawaæ cieniutkie pólkule i odpowiedni± dla nich dalsz± okleinê, ni¿ dawaæ je grube, i nadrabiaæ to poprzecznym ustawianiem w³okien celulozy ?

A i tu dodam, ¿eby pamietaæ przy oklejaniu o kierunku w³okien celulozy w papierze Wink We¼cie gazete z góry na dó³ przedrzyjcie. A teraz z boku na bok. Prawda ¿e w jedn±stronêpapier idzie ³atwiej ? Wink Chyba ¿e grubszy papier jest robiony innymi technologiami Very Happy

3. http://www.feuerwerk-homepage.de/technik_4/_mainor_technik_4b1.htm
Dlaczego ta "szelka wielostrza³owa" (trzeba by pare fajnych nazw powymy¶laæ, tak± polsk± monekulature Very Happy) ma zap³on w kierunku od góry ? Na filmie "Pyrotechnic and Explosive story" by³a taka szelka ale zap³on mia³a kolejnych partii od do³u. Wogóle jak to sie dzieje, ¿e takie wybuchy, niesprawi± ¿e ona nagle ko¶lawo zaczyna lecieæ ? Dlaczego po wystrza³ach nie kozio³kuje ? Wiem ¿e to tylko animacja, ale jak to dzia³a naprawdê ?

4. To niby wiem, ale ju¿ chcê opu¶ciæ strefe domys³u. Czy w szelkach z dwoma warstwami gwiazdek, mieszanka miêdzy warstwami, ma jedynie poprawiaæ zapalno¶æ drugiego rzêdu ?

5. Zak³adaj±c ¿e s± dwa rzêdy gwiazdek, za³o¿my zielone i czerwone. Zielone s± bli¿ej ¶rodka, czerwone na zewn±trz. Czy w czasie wybuchu szelki, zamieni± siê miejscami ? Tzn. czy zielone znajd± siê na zewn±trz ? Bo na logike, te gwiazdy bli¿ej ¶rodka, wydaj±mi siê mocniej popychane, chyba ¿e siê mylê. Testowa³ kto¶ mo¿e kiedy¶ co¶ takiego ?

---------------------------------------------

Z góry dziêkujê za odpowiedz, mam nadzieje ¿e ten post nie jest sianem ...

---------------------------------------------

PS: To co¶ na zdjêciu zamieszczonym przez Wiktorsa, to aby nie normalne komety ? Sk±d po tak niewyra¼nym zdjêciu mo¿na wiedzieæ ¿e one siê krec± ?

_________________
W stanie spoczynku od stycznia 2007.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Wto Lut 14, 2006 9:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TERAZ siê bardzo ¶pieszê, ale ciekawie co nieco napisa³e¶ i widze ¿e pracujesz. * wiêcej to raz.
Odnosimy siê do komercji, pó³kule nie mog± byæ za cieñkie, bo w koñcu ma je rozwaliæ na kawa³eczki, grubo¶æ pomga a obklejenie ca³o¶ci to ostateczne i najwa¿niejsze wzmocnienie, ja obklejam 3" kule a¿ 5 razy, paskami i jak napisa³e¶ biorê pod uwagê to jak s± u³o¿one paski..
jeszcze tutaj dopisze, ale nie dzi¶, na pare rzeczy jeszcze odpowiem.
EDIT:

Cytat:
Po co w 75 mm szelce dwa opó¼niacze ?


Zwiêksza szansê udanego zap³onu szelki. (Zawsze zwiêksza pewno¶æ ¿e wszystko bêdzie ok.)

Cytat:
Czy to co odpala lift, ta¶ma prochowa, stopina, lont itp., nie mo¿e kierowaæ siê bezpo¶rednio do opó¼niacza ?

Mo¿e, tak robi (robi³, nie wiem czy nadal to stosuje) HellFire, ale nie tylko on. Quickmatch ³±czy siê bezpo¶rednio z opó¼niaczem.


Cytat:
Ja jestem zwolennikiem lontu Visco (choæ martwie siê ¿e kana³ na lont (spoluete ?) jest za d³ugi, (w moim przypadku 35 mm) i szelka zacznie spadaæ zanim siê zapali)


Spoulette to rureczka papierowa z zaprasowanym Pcz (standardowo) – ZAPAMIÊTAÆ.
Dla 2” stosuje Visco wsadzony w papierow± tulejkê o d³. Ok. 20-25mm. Dla 3” = 25mm – 30mm. Dla 4” = 35-40mm.
Mo¿na dobra do¶wiadczalnie, 1–2mm nie gra a¿ takiej roli.


Cytat:
...i robi³em co¶ takiego, ¿e Visco wychodzi³ z szelki, a potem szed³ do oko³a niej i "wychodzi³ gór±". W miejscu zgiêcia ( = os³abienia) lontu, ostrym no¿em nadcina³em go na d³ugo¶ci ok. 7 mm, i t± stron± wk³ada³em w pojemnik z liftem - ³adunek zwarty. Mam tak pewno¶æ ¿e szelka wyleci zapalona, bo w koñcu ma obrazu odpalony lont. Chyba ¿e chodzi³o o mo¿liwo¶æ zga¶niêcia kana³u, ale tego nie podejrzewam w tak precyzyjnej robocie.
Tak wiêc dlaczego dwa opó¼niacze a nie lont odpalaj±cy lift, pod³±czony bezpo¶rednio pod taki kana³ ?


Mam tutaj problemy ze zrozumieniem o co Ci chodzi. Pierwsze nie polecam stosowaæ Visco jako wyj¶ciowy lont z mo¼dzierza. I nie bêdziesz wtedy kombinowa³ z nacinaniem w miejscach zgiêcia. W pojemnik z liftem mo¿e wchodziæ nawet nie naciêty. Proch to proch, od lontu siê zapali.
Zdania ostatniego „Tak wiêc..” nie jarze, nie wiem jak to sobie wyobra¿asz. Obejrzy sobie parê schematów jak zbudowane s± szelki...J
(LIFT powder – materia³ miotaj±cy)

Pó³kule nie izoluj niczym, obklejaj odrazu paskami.
Wiêksze szleki maj± opó¼niacz od góry aby ogromna si³a gazów prochowych z miotaj±cego nie uszkodzi³a (muzzle brak mo¿liwy) opó¼niacza..
Poczytaj i popatrz na stronki dobre, tam mi³e i proste schematy przekroje.. dojdziesz "o co biega"
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.


Ostatnio zmieniony przez Piroman2 dnia Wto Lut 28, 2006 12:43 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Czarny Iwan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lut 15, 2006 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto moja szelunia 3" zrobiona wczoraj:



A teraz przejdê do rzeczy:
zatyczki zostay wykonane z cienkiej dykty która zwyczajnie znajduje sie z ty³u mebli np. szaf.
Zatyczki zasta³y wklejone O¶miorniczk± tak samo opó¼niaczzosta³ wklejony i owiniêty sznurkiem z o¶miorniczka.
Gwiazdy to Tiger Tail prasowane i toczone Embarassed
grubo¶c ¶cianek to 2mm. opó¼niacz 2s spoulette ju¿ potraktowany ciapa z p.cz. dla u³atwienia zap³onu.
Waga szelki 160g Cool
Burst : granulat P.cz. 3-4mm
Lift: H3 15g z powodu skoñczenia sie p.cz. prasowanego Confused

Dodano : 21:27 15 luty
PO tym co sie sta³o nie bede móg³ spac przez 2dni.
Opó¼niacz nie odpali³ bursta Shocked
Crying or Very sad
Pozdrawiam
Czarny Iwan
Powrót do góry
Bada Bum



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWys³any: Sro Lut 15, 2006 11:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.
Przeczyta³em tekst Piromana2 i by³em pod wielkim wra¿eniem tego czego siê dowiedzia³em. Mam na my¶li stwierdzenie, ¿e zrobienie korpusu, dobrego korpusu na szelke kulist± to prosta, prawie ¿e banalna sprawa, ot wystarczy tylko forma. Stwierdzenie to bardzo mocno podwa¿y³o wiarê w moje umiejêtno¶ci jak te¿ co tu du¿o ukrywaæ moj± samoocenê. Wcze¶niej bowiem maj±c dostêp do form, narzêdzi i wykrojników ( b³êdnie nazwanymi wycinarkami) przez d³ugi okres czasu nie potrafi³em wykonaæ odpowiedniego korpusu na trzycalow± szelke. Dodam tylko, ¿e dopiero co skoñczy³em dopracowywanie korpusu na szelki dwucalowe które pomimo tego, ¿e s± mniejsze kosztowa³y mnie wiêcej wysi³ku ni¿ poprzednie.
No i jak to w ¿yciu bywa, owo wielkie wra¿enie, powsta³e po przeczytaniu ww tekstu nieco poblad³o po obejrzeniu filmu. ¯eby sprawa by³a jasna „czepiam” siê tylko szelek dwucalowych, a ¶ci¶lej rzecz bior±c jednej szelki. Tak na dobr± sprawê gdyby nie napisy to owa szelka przypomina³a bardziej szelke cylindryczn± ni¿ kulist±. W mojej skromnej ocenie winê za taki stan rzeczy ponosi zw³aszcza brak holenderskiego kleju. Very Happy
To tyle je¶li chodzi o moje uszczypliwe uwagi. Wink
Piromanie , pisz±c w ten sposób nie zamierzam w ¿aden sposób uchybiaæ twojej pozycji na Forum ani tym bardziej czyniæ z Ciebie wroga, potraktuj moje s³owa z przymru¿eniem oka i odrobin± humoru. Nie zamierzam udowadniaæ, ¿e sam korpus wystarczy do zrobienia dobrego fajerwerku, by³o by to nadu¿ycie z mojej strony. Niemniej jednak dobrze wykonany korpus jest bardzo istotny i w moim przekonaniu nie nale¿y marginalizowaæ jego roli a co za tym idzie wykonanie go w sposób powtarzalny jest prawie niemo¿liwe w warunkach cha³upniczych. Nie zapominaj te¿, ¿e Jeste¶ PROFI i masz du¿e do¶wiadczenie w piro przez co Twoje korpusy bêd± siê ró¿ni³y od korpusów wykonanych metod± cha³upnicz± przez „bezgwiazdkowca”.
Nie chcê byæ go³os³owny dlatego dodaje filmik z dwucalowej szelki w której zastosowa³em korpus profesjonalny.
Co do innych kulistych szelek z filmu to fakt wysz³y ³adnie ( zw³aszcza czterocalowe), wydaje mi siê jednak ¿e przy pierwszych dwóch 3” nie zapali³y siê wszystkie gwiazdki, co do reszty 3” i 4” czy nie powiniene¶ daæ wiêcej ³adunku rozrywaj±cego ( i ) lub okleiæ korpusy grubsz± warstw± papieru ? Chodzi mi o to, ¿e widoczny „¶rodek” rozrywaj±cej siê szelki jest przesuniêty zbyt mocno do góry, przez co nie uda³o siê stworzyæ efektu „rosn±cej kuli”, jest to szczególnie widoczne w czterech ostatnich szelkach.
I na koniec czy móg³by¶ podaæ ile wa¿y³y szelki kuliste i jakie stosowa³e¶ mo¼dzierze chodzi mi o ich d³ugo¶æ i ró¿nice ¶rednic pomiêdzy wewnêtrzn± ¶ciank± mo¼dzierza a szelk±, czy stosowa³e¶ przybitki ?.


Pozdrawiam.
film

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Bada Bum



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWys³any: Czw Lut 16, 2006 1:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie
Widzê ¿e rosomak zadaje konkretne przemy¶lane pytania, wiêc je¶li mo¿na to postaram siê na niektóre z nich odpowiedzieæ.
Po pierwsze to je¶li chodzi o mnie to fakt, nie posiadam „chemicznego” wykszta³cenia ale do pras i maszyn dostêp mam, i jeszcze wiele razy siê przekonasz ¿e prawdziwy pasjonat wie wiêcej ni¿ magister czy in¿ynier. Pasjonat sam szuka i nie wstydzi siê pytaæ.
Je¶li chodzi o mo¼dzierz to niektóre ¼ród³a podaj±, ¿e 42cm wystarcz±. Ja stosuje ok.90 cm, dla bezpieczeñstwa oklejony czterema warstwami p³ótna szklanego 400g/m2.
Co do opó¼niaczy, to fakt „fabrycznie” nie stosuje siê dwu przy szelkach 3”, ja jednak wolê byæ pewien, ¿e szelka „zadzia³a”. Moj± metodê dopracowywa³em do¶æ d³ugo, testowa³em pomys³y Hell Fire, niestety jemu wychodzi³o to lepiej.
Pomys³ z wstêpnym oklejaniem korpusów ta¶m± izolacyjn± wydaje mi siê zdecydowanie niew³a¶ciwy, ta¶ma jest zbyt elastyczna, ja od razu oklejam je paskami papieru posmarowanymi wcze¶niej klejem.
Co do korpusów, to ich najwiêksz± zalet± jest ich budowa. Pomimo stosunkowo grubych ¶cianek pó³kul ( 2mm, przed oklejeniem ) ulegaj± one optymalnej fragmentacji. Korpus powinien byæ wytrzyma³y i jednocze¶nie „kruchy”, dlatego te¿ szczerze odradzam stosowanie klei wodoodpornych z uwagi na ich elastyczno¶æ po wyschniêciu. Ja od niedawna do oklejania szelek stosujê niemiecki klej, jest to klej na bazie wody i sprawdza siê doskonale, tak wiêc przy starannym oklejeniu wikol te¿ siê sprawdzi ( szelka i tak musi dobrze wyschn±æ).
Co do pasków papieru to faktycznie powstaje z nich skorupa grubo¶ci nieco powy¿ej 1mm, a kulanie zalecam po ka¿dorazowym na³o¿eniu warstwy papieru – polecam papier celulozowy, gruby.
Nie przerabia³em jeszcze szelek z dwiema warstwami gwiazdek ale wydaje mi siê, ¿e mieszanka pomiêdzy nimi ma zapobiec „dogonieniu” gwiazdek zewnêtrznych przez gwiazdki wewnêtrzne, je¶li siê mylê to mnie poprawcie.

Czarny Iwanie, g³owa do góry, dobre opanowanie opó¼niaczy wcale nie jest takie proste.

jeszyze raz pozdrawiam

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Czw Lut 16, 2006 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bada Bumie sprawa jest prosta, mo¿e i jestem PROFI i mo¿e co niektóre przypomina³y cylindryczne choæ pisa³o, ¿e kule, ale ... .
no w³a¶nie, ale.. :
napisa³em, ¿e wsadzi³em przereagowane D1 glitter, nie chcia³em ich wyrzuciæ bo mi by³o szkoda, a trochê lifta i bursta po¶wiêci³em>> efekt cholernie s³aba zapalno¶æ.
Najwa¿niejsz± rzecz± jest to, ¿e zrobi³em dopiero parê szelek kulistych, maj± prawo nie byæ idalne i nie s± idealne te moje szelki. Ja to wiem i nie twierdzi³em inaczej, dlatego te¿ zamierzam to zmieniaæ i poprawiaæ, nie osiad³em na laurach (choæ czasu nie mam wogóle na jakie kolwiek szelki,), prace trwaj± nadal. Mo¿e nigdy nie bêda idealne w warunkach cha³upniczych, ale dla mnie bêd± na tyle wystarczaj±ce po udoskonaleniu ¿e nie trzeba nic wiêcej.
Aby dok³adnie dopasowac potrzebujê wiêcej kulistych mieæ na koncie, a nie parê testów.
T± 2" jak widzia³e¶ kulist± granite otworzy³o, trudno.. wszystko siê poprawi.
Kolejna rzecz, ¿e zamierzam zmieniaæ wnêtrze szelki, to znaczy chyba burst zostanie zmieniony.. pomy¶le jeszcze co i jak.
Sam wiesz ¿e to nie takie ³atwe, ja tylko chcia³em powiedzieæ ¿e korpus to bardzo wa¿na rzecz, ale nie musi byæ super komercyjny na zagranicznych klejach:) A ciekawe sprawdzenie, ciekawe jakby siê sprawi³a identyczna szelka 2" granite na komercyjnych pó³kulach klejona tym klejem Wink
Chinole u¿ywaj± jakiego¶ pewnie ry¿owo - dekstrynowego, czy czego¶ podobego i jako¶ to dobrze ci±gnie.

Mo¿dzierz 3" d³. ok. 70cm papierowy grubo¶ci ¶cianki ok. 12mm 4" dl. ok. 80cm, grubo¶æ ¶cianki ok. 15mm, szelki wchodzi³y lu¼no, nie stosowa³em przybitek.

W ¿adnym wypadku nie odbieram to jako atak na moj± osobê ani ja nie mam za z³e nic do Ciebie.
Nawet siê ciesze, ¿e mo¿emy podyskutowaæ.. Smile
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Bada Bum



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWys³any: Sob Lut 18, 2006 12:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam serdecznie
No to dobrze, ¿e siê rozumiemy.
W kwestii ³adunku rozrywaj±cego mam kilka spostrze¿eñ. Otó¿ przy zastosowaniu takiego samego korpusu, tych samych gwiazdek i takiego samego sposobu oklejania fajerwerku ale ro¿nego ³adunku rozrywaj±cego otrzymujemy ró¿ny efekt. Konkretnie chodzi mi o zapalno¶æ gwiazdek. Z moich do¶wiadczeñ wynika, ¿e w przypadku zastosowania zbyt s³abego bursta gwiazdki zapal± siê wszystkie, ale przed ca³kowitym spaleniem „oklapn±”, jednak gdy damy burst o zbyt du¿ej mocy wiêkszo¶æ gwiazdek nie zd±¿y siê zapaliæ. Jedyne co mo¿na zrobiæ to metod± prób dopracowaæ si³ê bursta.
Czy móg³by¶ podaæ sk³ad lub chocia¿ sk³adniki do „brocade crown” cokolwiek to znaczy – wysz³o Ci to bowiem wspaniale.

Pozdrawiam.

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sob Lut 18, 2006 2:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam ponownie Bada Bumie,
Zgodze siê ca³kowicie , burst jest bardzo wa¿ny i jak napisa³em wcze¶niej i doskonale to wiesz (ale nie tylko my tutaj jeste¶my na forum) same pó³kule idealnej kuli nie za³atwi±, burst jest t± drug± wa¿n± po³ow± do sukcesu. Gwiazdy primerowaæ obficie i nie ¿a³owaæ sobie to nie bêdzie problemu. Jedynie ³adunek rozrywaj±cy - to jak napisa³em wy¿ej musze jeszcze dopracowaæ. Wydawa³o mi siê ¿e jednak na s³ynnym "puffed rice" bêdzie dobrze, ale uwa¿am ¿e troche za du¿e te "ziarna" wychodz±, komercyjny burst jest zdecydowanie mniejszy, preparowany ry¿ jest chyba jednak do du¿y.
Przy czym najbardziej to widaæ w ma³ych szelkach..
Pó¼niej jeszcze zostaje dopakowanie Bursta Fbkiem... te¿ rodzaj i ilo¶æ bêdzie wa¿na. Kule s± wa¿ne i moim zdaniem stanowi± wiêcej ni¿ 50% sulkcesu, powiedzia³bym ¿e tak ok. 70%, w tych 30% znajduj± siê dobry burst i dodatki które sprawiaj± ¿e szelka jest idealna.

Mi³o by by³o Bada Bumie gdyby¶ poczyta³ jeszcze raz tego mojego d³ugiego posta gdzie jest film - napisa³em ¿e brocade to komercyjne gwiazdy i sam chcia³bym znaæ sk³ad - s± naprawde piêkne Cool
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Bada Bum



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWys³any: Sob Lut 18, 2006 10:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Co do gwiazdek to fakt, trochê nie doczyta³em, sorry.
Je¶li chodzi o bursta to ja nie stosuje dodatku foto b³ysku do moich szelek.
Natomiast wspomnia³e¶ o problemach z gwiazdkami TT. Ja pokrywam je primerem z dodatkiem red gum dziêki czemu nie rozkruszaj± siê ( pêkaj±) podczas wybuchu szelki.

Pozdrawiam
Widze ¿e sobie razem dyskutujemy:)
Primer u¿ywaæ do wszystkich trudniej zapalnych P2

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kacper



Do³±czy³: 17 Maj 2003
Posty: 180
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Lut 20, 2006 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Dzi¶ odpali³em szelkê kulist± 2 cale. Opó¼niacz trochê za d³ugi muszê skróciæ na 2,5s bo zaczê³a spadaæ w du³ i mo¿liwe ¿e to w du¿ej mierze przyczyni³o siê do tak nierównego rozrzutu gwiazdek. Do tego chyba trochê za s³aby burst. Zapalno¶æ ca³kiem niez³a ale i tak nie 100% widaæ ¿e niektóre zgas³y(mo¿e wina primera).
lift i burst to granulat PCZ
gwiazdki o sk³adzie: KNO3 65%, C 15%, Al 8%, S 6%, dekstryna 6%, kuliste
Film: http://rapidshare.de/files/13743449/szelka_kula2cale.avi.html
i fotki





Jutro kolejna.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Tomash
dostêp próbny do MW


Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 382
Sk±d: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys³any: Pon Lut 20, 2006 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ja wale w oko... Jaaaaki d³uuuuugi ten mo¼dzierzzzz... To jest 88flak cannon czy mo¼dzierz bo ja ju¿ nie wiem... 12(na oko) kalibrów...
A szeleczka ca³kiem spoko.
Tomash.

_________________
Ju¿ tylko teoretyzujê, potrzeba mi r±czek by rodzinê utrzymaæ Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Czarny Iwan
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lut 24, 2006 6:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto ³adny filmik jak robi sieszelki Very Happy
http://www.art-ichiyama-hanabi.com/process/index.html

Pozdrawiam
Czarny Iwan
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 17, 18, 19  Nastêpny
Strona 10 z 19

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP