Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona G³ówna FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Szelki [Aerial shells] C.D.(str. 21 - 40)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 17, 18, 19  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Piromarek



Do³±czy³: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWys³any: Sro Sty 25, 2006 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

HF , masz racjê i zgodzê siê z tym, ¿e wiele zale¿y od w³a¶ciwej konstrukcji szelki i jej przygotowania.

My¶lê jednak, i¿ w sytuacji przeprowadzenia eksplozji w trakcie ruchu eksploduj±cego obiektu, bêdziemy mieli do czynienia z dalszym ruchem ca³ego uk³adu odniesienia po torze jakim porusza³ siê obiekt.
Oczywi¶cie w przybli¿eniu, gdy¿ po eksplozji rozpoczyna siê proces zmiany masy poszczególnych gwiazd oraz ci±g³a zmiana oporu jaki stawiaj± w powietrzu.
Jasne jest, ¿e dla obserwatora zlokalizowanego na poziomie mo¼dzie¿a, pewna czê¶æ gwiazd oddalaæ siê bêdzie szybciej ni¿ pocz±tkowa prêdko¶æ obiektu/szelki , pewna ilo¶æ bêdzie t± prêdko¶æ mia³a tak± sam±, a czê¶æ mniejsz±.

Zauwa¿, ¿e produkty spalania ( dym , iskry ) przy swojej ma³ej masie i podatno¶ci na podmuchy, pozostan± niejako w miejscu eksplozji lub pod±¿± w kierunku ruchu uk³adu o wiele wolniej.
To zjawisko wydaje siê , ¿e zaobserwowa³em w omawianej sytuacji testowanej szelki.

Zgadzam siê, ¿e przy niewielkiej prêdko¶ci szelki efekt ten pozostaje niezauwa¿alny i jest raczej bez znaczenia dla ogólnego odbioru.

Wiem ,¿e moment zap³onu szelki pozostawia czasem wiele do ¿yczenia nawet w produktach komercyjnych - sam odpala³em towary ,które potrafi³y eksplodowaæ w koñcowej fazie lotu , kilka metrów nad ziemi±, powoduj±c niechciane zap³ony gotowych do odpalenia kolejnych baterii.

Co do miejsca umieszczenia "flashbaga" w obudowie, my¶lê ¿e ma to raczej po¶lednie znaczenie dla symetri rozrzutu wyrzucanych gwiazd - nie symetrii obrazu.
S±dzê, ¿e wp³ywa to na kolejno¶æ, obmywania poszczególnych gwiazd przez gor±ce produkty spalania bursta.
Natomiast, poniewa¿ mówimy tu raczej o wybuchu obudowy ni¿ detonacji, miejsce rozpoczêcia przemiany jest chyba bez znaczenia. Rozerwaniu ulega obudowa pod wp³ywem skoku ci¶nienia poza granice jej wytrzyma³o¶ci mechanicznej.
I tutaj dochodzimy do tego co napisa³e¶: Znaczenie ma jako¶æ i homogeniczno¶æ obudowy. To ona musi pêkn±æ w odpowiedni sposób, rozrzucaj±c zawarto¶æ w za³o¿ony wzór.

Co do do³±czenia do Grona Smile. Z chêci± do³±czê do Waszego Grona ponownie - zmieniê mo¿e troche charakter z pasywnego w aktywny.
Je¶li za¶ mowa o do³±czeniu do szelkomaniaków ... Wink
Wiesz, zapali³em siê ponownie do pirotechniki po przejrzeniu forum.
Dawno tego nie robi³em i by³em zaskoczony zawziêto¶ci± kilku z tu obecnych. Z sentymentem obejrza³em kilka swoich starych filmów i fotografii i znalaz³em kilka zdjêæ moich jednych z pierwszych, testowych, nieporadnych szelek - sam by³em zdziwiony dat± - 1996 rok Smile

pozdrawiam



Piromarek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sro Sty 25, 2006 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Bardzo siê ciesze, ¿e zaczniesz byæ aktywny Piromarku Smile
Je¶li chodzi o te umieszczenie fb baga to ja jestem jednak przekonany, ¿e najlepsze jest umiejscowienie w centrum i miejsce w którym nast±pi zap³on albo zapali siê Fb - nast±pi wielki skok ci¶nienia ma znaczenie dla symetrycznego rozprysku. Choæby Fb luzem a w tzw. torbie te¿ ma znaczenie, jest skumulowany w jednym miejscu, a nie rozsypany po ca³ej szelce. Szczegó³y s± bardzo wa¿ne, jak to zawsze s³usznie podkre¶la Artpi.
W kulistych szelkach, zap³on doprowadza siê do ¶rodka szelki.
Ostateczne zdanie na temat przestawie niebawem, bo testy zwi±zane z umiejscowieniem Fb baga przeprowadze w najbli¿szym czasie.

Co do zmiany trajektori lotu gwiazd (symetryczny rozprysk) to zgadza siê, ¿e w momencie gdy szelka wybuchnie przed lub po momencie optymalnym, gwiazdy mog± byæ jakby "poci±gniête" ze spadaj±c± (lub wznosz±c± siê) szelk± która wybucha.
Jak to ³adnie napisa³e¶:
Cytat:
[...]trakcie ruchu eksploduj±cego obiektu, bêdziemy mieli do czynienia z dalszym ruchem ca³ego uk³adu odniesienia po torze jakim porusza³ siê obiekt.


To ma przede wszystkim znaczenie tylko podczas naprawde szybkiego ruchu szelki - podczas wznoszenia, kiedy szelka ma niesamowite przyspieszenie. S± to bardzo niskie wysoko¶ci, ale w praktyce zazwyczaj mamy boom lub ping Wink z mo¿dzierza i szelka prawie natychmiast jest na górze.
Gwiazdy zmieniaj± kierunek gdy mamy co¶ ala przedmuszke opózniacza i szelka wybucha nad mo¼dzierzem, albo bardzo krótki opó¼niacz. Wtedy zmiana mo¿e taka nast±piæ - bardzo szybki ruch (albo du¿a si³a od mo¼dzierza - w sytuacji przedmuchania)
Podsumowuj±c praktycznie nie ma tutaj jakiej¶ wielkiej przeszkody i szelka nie musi wybuchaæ idealnie w tym optymalnym dla nas punkcie.
Bardziej bym siê przejmowa³ silnym wiatrem, mia³em sytuacje ¿e symetryczny rozprysk natychmiast by³ przekrzywiany, w efekcie czego symetryczny nie by³ Wink

By by³o ciekawiej, dodaje stary film (ju¿ z przed dwóch lat) który akurat pokazuje ciekawy efekt, jak szelka wybuch³a bardzo szybko po wystrzeleniu mo¼dzierza. Mamy piêkne potwierdzenie teorii Piromarka (uwielbiam swój materia³ archiwalny) Very Happy
Po pisa³em, doda³em filmik i s±dze, ¿e to by by³o na tyle.
pzdr.
Piroman2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piromarek



Do³±czy³: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWys³any: Czw Sty 26, 2006 3:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

No có¿, my¶lê ¿e umiejscowienie w centrum wp³ynie bardziej na:
- jak pisa³em kolejno¶æ zap³onu gwiazd a i przez to kolejno¶æ zanikania efektu
- kolejno¶æ zap³onu a wiêc mo¿liwie, ¿e i procent zapalno¶ci gwiazd - wyobra¼my sobie przekroczenie wytrzyma³o¶ci obudowy w momencie gdy burst jeszcze reaguje w pewnej czê¶ci swojej masy i p³omieñ nie dotar³ do gwiazdek.
- zu¿ycie ³adunku rozrywaj±cego - gdy umie¶cimy zap³on niesymetrycznie w geometrii burst'a czê¶æ masy przereaguje, p³omieñ dotrze do granicy mieszanki, podczas gdy w innej czê¶ci objêto¶ci prochu trwaæ bêdzie jeszcze przemiana.
W efekcie mo¿liwa jest sytuacja, gdy dochodzi do rozerwania obudowy, pomimo niespalenia ca³o¶ci burst'a i rozrzucenie czê¶ci niespalonych i p³onacych cz±stek prochu.


Co do ró¿nicy zap³onu flash'a luzem i w torebce:
My¶lê, ¿e flash w obudowie, choæby cienkiej, ma wiêksze szanse na szybki przyrost prêdko¶ci spalania z uwagi na wiêksze nachylenie krzywej przyrostu ci¶nienia, w stosunku do flash'a usypanego lu¿no w wiêkszej przestrzeni.
Mo¿na go potraktowaæ jako swoisty zapalnik, powoduj±cy ju¿ na pocz±tku powstanie korzystnych dla reszty prochu warunków pracy oraz zap³on wiêkszej ilo¶ci ziaren z uwagi na przedmuch gor±cymi produktami spalania. Jak wiadomo prêdko¶æ palenia prochów w du¿ej mierze zale¿y od ci¶nienia.

Proszê nie zrozumieæ , ¿e jestem przeciwnikiem, lub ¿e nie popieram umieszczania miejsca zap³onu w centrum geometrii ³adunku. Te¿ s±dzê , ¿e jest to w³a¶ciwsze.

Co do archiwum w³asnych do¶wiadczeñ... no ja co jaki¶ czas równie¿ z chêci± do niego siêgam.
Nie jest niestety tak obfite jak Twoje.

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
eReSix



Do³±czy³: 18 Maj 2005
Posty: 34
Sk±d: Kraina Czarnego Z³ota

PostWys³any: Pi± Sty 27, 2006 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Smile

Co by tu na pocz±tku powiedzieæ... Na pocz±tek dam FILM.

Przez to, co siê sta³o, nie potrafi³em zasn±æ. Wszystko zaczê³o siê tak: odpalam lont, czekam, wystrza³ - szelka piêknie leci, z opó¼niacza widaæ warkocz z pomarañczowych iskier. Szelka krêci³a siê (lecia³a jakby "po spirali"), tak jak czasem rakietki fajerwerkowe, by³o to widaæ w³a¶nie po iskrach z opó¼niacza (film tego nie pokazuje). Szelka polecia³a na jakie¶ 60m (w ka¿dym razie wysoko). Po 3 sekundach, czyli wtedy, gdy szelka mia³a wybuchn±æ, z opó¼niacza przesta³y wydobywaæ siê iksry a BURST NIE ODPALI£ SIÊ OD OPÓ¬NIACZA Shocked Confused , kompletnie nie wiem dlaczego, bo wszystko trzyma³em z dala od wilgoci. Miota³em 17g granulowanego PCz.

I tu siê nasuwaj± s³ynne na forum s³owa, ¿e "diabe³ tkwi w szczegó³ach". Tylko ja nie wiem o który szczegó³ chodzi Rolling Eyes Przedemn± wiêc jeszcze wiele wiele testów, z czego siê niezmiernie cieszê. Wiem, ¿e na pocz±tku przygody szelkomaniaka ka¿demu trafiaj± siê niepowodzenia, i nie powinno siê tym zra¿aæ. Wrêcz przeciwnie, powinny motywowaæ Wink Tak te¿ jest u mnie Very Happy Jutro jade jednak na tygodniowe zimowisko, tak wiêc wróce do szelek za tydzieñ. Bêde mia³ jednak przez te 7 dni du¿o czasu, ¿eby "przemy¶leæ strategiê" Smile

POZDRAWIAM

eReSix - Rafa³

_________________
GG: 4669010 (to dla tej kobiecej czê¶ci forum Razz )
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Boro



Do³±czy³: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWys³any: Sob Sty 28, 2006 5:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

jesli chodzi o wybor "flash bag'a" lub tez FB luzem to ja stosuje to 2. Uwazam ze jest to lepsze rozwiazanie dla szelek cylindrycznych - dlaczego?
otoz w momencie zaplonu flash baga nastepuje b duzy skok cisnienia i pojawienie sie b wysokiej temperatury w srodku szeki - zapalaja sie * znajdujace sie zaraz przy flash bagu i ogien zaczyna dalej przemieszczac sie wzdluz kanalu z "herbatka" (lub innym burstem). Jednak ze wzgledu na ogromna szybkosc spalania FB i fakt ze spala sie on w 1 kolejnosci cisnienie rosnie zbyt gwaltownie by korpus szelki mogl wytrzymac moment dotarcia ognia do konca kanalu z burstem (a jesli nawet zdazy on dotrzec do konca to pozostaje tam bardzo krotko i * maja duzo mniesza szanse zeby sie zapalic)
inaczej sprawa wyglada gdy FB wsypuje sie luzem do bursta (tak zeby znajdowal sie na calej dlugosci kanalu) wtedy nie ma juz tak duzego skoku cisnienia w pierwszych chwilach zaplonu. Ogien przemieszcza sie jeszcze gwaltowniej niz przy samym burscie, a FB wytwarza b wysoka temp na calej dlugosci kanalu z burstem, finalnie rozrywajac szelke.

Inaczej sprawa wyglada przy szelkach kulistych gdzie wysoka temp z FB dociera mniejwiecej w tym samym momencie do * i wybor flash baga czy tez luznego FB nie jest juz dla mnie taki oczywisty.

Dodam ze powyzsza opinia jest moja prywatna i oparta jest na teoretycznych przemysleniach.

Pozdr
Boro
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Sob Sty 28, 2006 6:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wlasnie, to sa tylko teorie, a ja przekonalem sie, ze wazniejsze od teoretyzowania jest ruszenie tylka i przetestowanie tego i owego.
Ja stosuje FB-bag i zapalnosc siega 100% przy odpowiedniej konstrukcji szelki i odpowiedniej ilosci FB oraz odpowiednim primerze. Dla mnie wazne jest to co dziala w praktyce, a nie to co sie komu wydaje.
Z praktyki wiem, ze centralne umiejscowienie FB wplywa dobrze na symetrie rozrzutu przy mojej technologii produkcji korpusow, a sama obecnosc FB w szelece nie pogarsza zapalnosci a wrecz ja polepsza.
Jest to fakt, a nie teoria i tylko to mnie obchodzi.
Na koniec dodam, ze w komercyjnych cylindrach tez jest torebka FB->patrz post maxlama z autopsja cylindra z passfire.com i w dodatku torebka jest umieszczona na opozniaczu a nie w srodku, w innych produktach tulejka z FB przechodzi przez cala dlugosc cylindra i tez mozecie dywagowac, ze to i tamto. Prawda jednak jest taka, ze nie robia tak bo duzo mysleli, tylko dlatego, ze sprawdzili wiele rozwiazan i wybrali te, ktore poprawiaja rozrzut i zapalnosc-kropka.
Proponuje Panowie zakonczyc rozmy¶lania, a dalej jechac z testami i wyciagac odpowiednie wnioski, bo temat szelki stoi juz na calkiem przyzwoitym poziomie-szkoda bylo by go zasmiecac postami z cyklu "co by bylo gdyby" Wink

Pozdrawiam HF

P.S.
Prosze nie odbierajcie mojego posta jako bezposredni atak na ktoregokolwiek z Was, zwracam tylko uwage, ze w tej dziedzinie to praktyka jest najwazniejsza, a nie rozmyslania.

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Sob Sty 28, 2006 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozmowa jest ciekawa tylko chyba troszkê emocje zbyt wielkie Wink

Wiêc i ja w³±czê siê z moimi skromnymi testami które ju¿ wcze¶niej przedstawia³em a wiêc na zdj±tku poni¿ej widaæ klatkê z filmu szelki gdzie fb (a raczej ¶wiszcza³a w proszku) zosta³ umieszczony w ¶rodku szelki zaraz przy loncie w formie pod³u¿nego woreczka przez ca³± d³ugo¶æ szelki (gwiazdy u³o¿one chaotycznie)



Na tej fotce widaæ efekt przesypanie przez herbatkê i gwiazdki fb (j.w) luzem (gwiazdy u³o¿one chaotycznie)



W obu przypadkach szelki mai³y zbli¿on± konstrukcjê wymiary ró¿ny by³ rodzaj gwiazd.


maxlam-> nie chodzi³o mi o ró¿nicê kszta³tu efektu i powi±zanie tego z form± fb ale o pokazanie i¿ jeden i drugi system spe³nia swoje zadanie


Ostatnio zmieniony przez maxlam dnia Sob Sty 28, 2006 10:09 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Boro



Do³±czy³: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWys³any: Sob Sty 28, 2006 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej,

te 2 fotki rzeczywiscie sie roznia w ksztalcie ale porownanie 2 szelek w ktorych kulki sa chaotycznie rozmieszczone troche mija sie z celem. Mialem tak nie raz ze robilem kilka identycznych szelek i uzyskany z nich ksztalt roznil sie znacznie pomiedzy nimi.
Ja stosuje luzny FB ze wzgledu na fakt ze korpusy ktore stosuje maja srednice wew.=44mm i jak uloze kulki po obwodzie to na herbatke zostaje mi okolo 25mm srednicy i jak wsadze flash baga to dotyka on bezposrednio * znajdujacych sie najblizej srodka. Oczywiste jest ze kulki ktore znajduja sie na dole i u gory szelki zostana zapalone w ostatniej kolejnosci - przy moich cylindrykach o wysokosci do 8cm obserwowalem brak zapalnosci czesci kulek (domyslam ze ze byly to * w skrajnych miejscach szelki). Postanowilem wiec stosowac luzny FB wsypywany na zmiane z herbatka H3 tak aby znajdowal sie w calej obietosci bursta - polepszyla sie zapalnosc oraz prawidlowosc ksztaltu.
I tu maxlam uwazam ze dzieki temu ze zastosowales flash baga o podluznym ksztalcie na calej dl. szelki to uzyskales wlasnie podobny efekt
ktory probuje tu opisac.

Okazuje sie ze panowie z ameryki tez stosuja podobna technike do mnie:
http://www.cannonfuse.com/projects/2.asp
"Spread the Whistle Mix around a bit and work it down into the Rice Hulls. This will help the shell break more evenly."

ale jak domyslam sie dla Hellfire i tak to nie bedzie zaden argument. Tak jak mowie kazdy ma opracowany wlasny system - ja tylko dziele sie z moim (jak widac z powyzszego okaza³o sie ze nie tylko moim Smile.

Uwazam ze istotnym szczegolem jest tez forma bursta a dokladniej wielkosc uzytego nosnika - jesli jest to cos drobnego (lub wrecz sam drobny granulat H3) to lepiej wtedy zastosowac flash baga (bo FB za bardzo wymiesza sie z burstem i nie bedzie on juz wtedy taki szybki) natomiast ja stosuje na nosnik trociny dla gryzoni ktore sa dosc duze i jest duzo miejsca pomiedzy nimi (tak spalajacy sie FB spala sie podobnie tak jak bylby sam)

Pozdro
Boro

Arkadiusz ---> Czyta³em Twoje "teoretyzowanie" i zgadzam siê z jego wywodami a teoretyzowaæ tez czasami trzeba. HF odpisa³ nie co prowokuj±co tak jakby odpisywa³ jakiemu¶ leszczowi na jego post w "¶mietniku". Nale¿y unikaæ tego. A maxlam za swoje prace ma * wiêcej :- ). A ta usmañska szelka to te¿ teoretyczna bo nie ma prawa ona zadzia³aæ bez rozlotu juz w lufie mo¼dzierza :- )
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Sob Sty 28, 2006 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehe, no fakt, ze mozna bylo odebrac to tak jak pisze Arek, ale dlatego zaznaczylem, ze nie chcialem tutaj ponizac nikogo i atakowac. Boro mimo wszystko mi pojechal.
Chcialem tylko dodac, ze napisalem:

Cytat:
Z praktyki wiem, ze centralne umiejscowienie FB wplywa dobrze na symetrie rozrzutu przy mojej technologii produkcji korpusow


Teraz Boro pisze, ze przy jego korpusach zaobserwowal, ze luzno usypany FB dziala u niego lepiej-nie przecze i przestan mnie atakowac Boro, ze to "pewnie dla mnie zaden argument" bo wiem, ze na APC czesto sypia KClO3/BNa lub FB luzno i to dziala.
Zaczalem po prostu od tego, ze teoria nie zawsze zgadza sie z praktyka bo mozna cos obmyslec i wydaje sie logiczne, a jednak jest inaczej. Zarzuciles mi wrecz bezmyslne robienie prob na slepo co jest nadinterpretacja tego co napisalem-z ekstremy w ekstreme, taka dyskusja traci sens.
Co do symetrii pozostawiajacej wiele do zyczenia-silver/red byla symetryczna, a zapalnosc ekstra; TT-zapalnosc ekstra, ale lekka roznica w korpusie i juz asymetria. Druga sprawa-nie wszystkie testy i foty sa na forum, nie dziele sie szczegolami bo potem znajde to na jakiejs "stronie pierotechnicznej" jako "dobry przepis" calkowicie poprzekrecany, jak to bywa z wieloma info z naszego forum.
Wiele zalezy od korpusu i o ile Twoje przemyslenia byc moze sa zgodne z prawda u Ciebie o tyle przy moich korpusach dziala to widocznie inaczej, a zatem nie jest to zasada, a pozostaje teoria (poza tym nikt nie wie do konca co sie dzieje w trakcie tych millisekund i pozostaje pewne rzeczy po prostu sprawdzic). Suma sumarum zmiana struktury opakowania=modyfikacja bursta i to jest pewnik dlatego mozna sobie pisac, ze cos dziala w taki sposob, podczas gdy ktos inny zrobi opakowanie inaczej, zmieni rozmiar/dlugosc cylindra i juz inna bajka, wiec mozna sobie znow teoretyzowac. Ostatecznie trzeba sprawdzic pewne rozwiazania, a kombinacji nie jest az tak duzo. Poza tym taki egzotyk jak zatykanie szelek zywica (opieram sie na tym co pisales kiedys) to tez juz drastyczna roznica.
Proponuje wiec zaznaczyc piszac swoje przemyslenia, ze odnosi sie to do takich a nie innych parametrow bo uniwersalnej metody po prostu dla wszystkiego nie ma.

Wiec prosze Cie uprzejmie, nie najezdzaj na mnie bo ja nikogo bezposrednio nie atakowalem, a jak widac nawet dopisek nie pomogl.

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sob Sty 28, 2006 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja ma³a dygresja jest taka, ¿e te porównanie szelki to nic nowego, wiêkszo¶æ chyba widzia³a t± produkcje na united nuclear.
Je¶li mówimy o torbach fb-kowych to mówimy tylko o szelkach cylindrycznych.
W kulistych siê wsypuje mieszaninê ¶wiszcz±c± lub fb do bursta bez ¿adnych woreczków.
Ta szelka z UN (czy po prostu ta z linka) ma prawo dzia³aæ, ta obudowa to jest komercyjna jak± usmani kupuj± (cwaniaki) i napewno dzia³a.
Jest wytrzyma³a, a na obrazku tego nie widaæ, powiedzia³bym i ka¿dy to wie: co innego na ¿ywo, a co innego film czy zdjêcia.

Troszkê spokoju panowie, najwa¿niejsze to ¿e konstrukcja HF a Boro to ca³kiem co innego, a w jednej fb luzem a fb bag mo¿e róznie dzia³aæ. Inne wymiary, inny burst... za du¿o ró¿nic by porównywaæ. A sam FB szelki nie czyni Wiele innych czynników wp³ywa na symetryczny rozprysk, powiedzia³bym, a¿ za wiele Wink
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
DJArnold



Do³±czy³: 24 Gru 2003
Posty: 46
Sk±d: ja mam to wiedzieæ

PostWys³any: Sob Sty 28, 2006 11:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Poni¿ej zamieszczam link do filmu z odpalenia szelki o ¶rednicy 1,6" i wysoko¶ci 3,1"- od razu nadmieniê, ¿e nie robi³em do tej pory nic wiekszego ni¿ 1".

http://rapidshare.de/files/12051326/Szelka2-TT_SW.MPG.html

Szelka mia³a budowê prawie identyczn± jak kolegi eReSix'a (wiêc nie ma co dublowaæ zdjêæ Smile ) z t± ró¿nic±, ¿e mia³a mniejsz± ¶rednicê, system zap³onu to 3 cm visco wklejony w papierow± tulejkê oraz gwiazdki wyt³aczane w strzykawce 5-ce przez co wesz³o ich zdecydowanie mniej - 15 TT i 5 SW2.

Waga szelki - 82g:
grubo¶æ obudowy 2mm
Miotaj±cy - Pcz - 13g
Rozrywaj±cy - H3
Szelka nie by³a wzmacniana.

Wiem, ¿e na tle osiagniêæ zaprezentowanych przez innych userów wcze¶niej ten nie jest za ciekawy - no ale có¿ od czego¶ trzeba zacz±æ Wink

----------------------------------------------------------------------------------
Kolejna szelka - wielko¶æ identyczna jak wy¿ej, gwiazdki D1Glitter modyfikowane w ilo¶ci 24 sztuk oraz 8 gwiazdek Falls - wyt³aczane w strzykawce 2-ce - dziêki temu wesz³o wiêcej H3 - ró¿nicê w rozrywie widaæ niezaprzeczalnie.

http://rapidshare.de/files/12420351/Szelka3_Gmod_fallas.avi.html

----------------------------------------------------------------------------------
Wczoraj przeprowadzi³em kolejna próbê z moimi cylindrykami - jednak powtarzalno¶æ i symetria rozrzutu pozostawia jeszcze wiele do ¿yczenia.

http://rapidshare.de/files/13086772/Szelka4_GLMod.avi.html

Kolejny test przeprowadze z flashbagiem na pok³adzie i równie¿ sprawdzê na kilku kolejnych szelkach czy da to zauwa¿aln± poprawê.
-----------------------------------------------------------------------------------

Pozdrawiam
DJArnold

_________________
W ¿yciu rób to co kochasz, ale rób to z pasj±, wtedy osi±gniesz prawdziw± satysfakcjê.


Ostatnio zmieniony przez DJArnold dnia Nie Lut 12, 2006 10:57 am, w ca³o¶ci zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Boro



Do³±czy³: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWys³any: Nie Sty 29, 2006 12:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

HF, rzeczywiscie poczulem sie troche tak jak Arek napisal glownie z 2 powodow - pretensjonalnego tonu i stwierdzenia ze nic nie robie tylko dumam..-poirytowalo mnie to troche bo podzielilem sie z Wami moja opinia a tu nagle zostalem opierd...jak szczeniak. Dopisek to ja tez dalem....
Niewazne juz bo wlasnie takie posty jak ten zasmiecaja forum...

Chcialem sie dzis podzielic na forum jeszcze jedna kwestia, ale z sil opadlem...z reszta i tak nikt plakac z tego powodu nie bedzie. Nie wiem dlaczego takie rozmowy trafiaja sie mi tylko na polskich forach dyskusyjnych...

@DJArnold - szelka jak na poczatkujacego zupelnie poprawna, podoba mi sie.Tak trzymac!

Pozdr
Boro
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tomash
dostêp próbny do MW


Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 382
Sk±d: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys³any: Nie Sty 29, 2006 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do DjArnold - Po kilkukrotnej analizie twojego filmiku, widzê ¿e albo posz³a Ci zatyczka albo korpus perfidnie poszed³ bokiem. Napisz wiêcej, tj. budowa koprusu oraz ³. rozrywaj±cy bo napisa³e¶ tylko ¿e wygl±da jak ta eReSix'a a nie dzia³a Razz
Pozdrawiam.

P.S. do rozrywania szelek, je¶li u¿ywacie p.cz. u¿ywajcie takiego o granulce ok 4mm - taki sie stosuje w fabrycznych szelkach.
Tomash.

_________________
Ju¿ tylko teoretyzujê, potrzeba mi r±czek by rodzinê utrzymaæ Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
DJArnold



Do³±czy³: 24 Gru 2003
Posty: 46
Sk±d: ja mam to wiedzieæ

PostWys³any: Nie Sty 29, 2006 11:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Na filmie faktycznie widaæ jakby wyrwa³o zatyczkê - w rzeczywisto¶ci rozerwanie szelki nast±pi³o w chwilê po wytraceniu prêdko¶ci (szelka ju¿ od ok 0,5s zaczê³a opadaæ) z t±d nie znajdowa³a siê w po³o¿eniu pionowym.

Na pewno rozryw by³by bardziej energiczny gdybym zastosowa³ mniejsze gwiazdki - wesz³o by wtedy wiecej H3 - po u³o¿eniu gwiazdek zosta³o naprawdê bardzo ma³o miejsca na burst'a.

Co do budowy szczegó³owej:
- Szelka wykonana z jednej warstwy tektury 2 mm - klejonej na
zak³adkê (zak³adka ok 1 cm)
- jako zatyczki pos³u¿y³y kr±¿ki wykonane z tej samej tektury klejone
wikolem po 3 sztuki z ka¿dej strony - dodatkowo zalane z zewn±trz
klejem (dla wzmocnienia i szczelno¶ci korpusu).
- korpus szelki równie¿ pokry³em jedna warstw± wikolu dla lekkiego
wzmocnienia.


H3 - proporcje Kclo3/C - 77/23 - przegryzane denaturatem

Je¶li bêdzie trzeba wrzucê poprostu zdjêcie Wink

Pozdrawiam

_________________
W ¿yciu rób to co kochasz, ale rób to z pasj±, wtedy osi±gniesz prawdziw± satysfakcjê.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Nie Sty 29, 2006 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DJArnold napisa³:
Szelka mia³a budowê prawie identyczn± jak kolegi eReSix'a (wiêc nie ma co dublowaæ zdjêæ Smile )


No chyba nie identyczna bo w twoim opisie nie widzê punktu dotycz±cego sznurowania a na zdjêciach kolegi eReSix'a widaæ wyra¼nie sznurowanie. Gdyby¶ porz±dnie zasznurowa³ efekt z pewno¶ci± wygl±da³ by inaczej.
Powrót do góry
Piromarek



Do³±czy³: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWys³any: Nie Sty 29, 2006 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieñ Dobry.

Wybaczcie Panowie,
czujê siê trochê odpowiedzialny za wywo³anie tego zamieszania na forum.
Ca³a sprawa wziê³a siê z moich dywagacji na temat rozerwania szelki pokazanej na forum.

Nie by³o to moim zamiarem.

Zawsze lubi³em rozwa¿ania na temat tych krótkich chwil po wystrzale i analizê znalezionych fragmentów ³adunków.
To , w moim wypadku , prowadzi³o do zmian i modyfikacji kolejnych produktów.


Przyznam, ¿e post HF równie¿ podnós³ mi ci¶nienie w pierwszej chwili. Doczyta³em go jednak do koñca i wstrzyma³em 1 dzieñ z odpowiedzi±.
Pomog³o. Dzi¶ rozumiem go inaczej.

HF napisa³e¶ , ¿e w komercyjnych cylindrach te¿ jest torebka z FB.
Musisz jednak zaznaczyæ , ¿e nie dotyczy to wszystkich cylindrów, bo w tej formie wygl±da to tak jakby torebka z FB by³a niezbêdn± czê¶ci± ka¿dego "canistra".
Na poparcie mogê podaæ, ¿e multibreak'i Louis'a Semenz'y nie posiadaj± torebki a jedynie osiowy kana³ wype³niony drobnym PCZ odpalanym z jednego koñca.

pozdrawiam

Piromarek


ADMINA proszê o usuniêcie posta , kiedy uzna to za stosowne, aby nie za¶mieca³ forum.
Dj Arnold nie masz po co przegryzaæ H3, szelka ³adna jak na pocz±tek, masz * wiêcej.
Faktycznie nie wszystkie cylindryczne s± robione tak samo...
P2
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Bada Bum



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWys³any: Nie Sty 29, 2006 11:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich serdecznie.
Poniewa¿ przyby³o mi gwiazdek, za które dziêkuje, postanowi³em umie¶ciæ tu trochê swoich wypocin.
Mam nadzieje, ¿e modelatorzy nie uznaj± tego za, jak to mówicie „siano” i wniosê co¶ konkretnego w ten temat. To tyle tytu³em wstêpu.
Pierwszym krokiem bêdzie zaopatrzenie siê w korpusy. Je¶li kto¶ potrafi i ma mo¿liwo¶ci to zrobi je sobie sam, a je¶li nie to mo¿na takowe nabyæ. Na zdjêciach poni¿ej pokazane s± szelki wykonane z kupnych trzycalowych korpusów.
Opó¼niacz wykonany jest z tulejki ( pozosta³o¶æ po ma³ej petardzie na zaryskê fi wew. Ok. 5mm ), w której ubijam wilgotn± mieszaninê prochu czarnego, pamu, wiórków magnezu ( 60 mesh) i dekstryny – (5 / 0,5 / 0,1 / 0,2 gram). Chodzi o to, a¿eby spalaj±cy siê opó¼niacz ¶wieci³ mo¿liwie jasno, dziêki czemu mo¿na ¶ledziæ lot szelki.
W tulejce o d³ugo¶ci ok. 25mm ubijam 10 do 12 mm mieszanki na opó¼niacz co daje w efekcie opó¼nienie ok. 3 sek. Wolne miejsce wype³niam moim slontem czyli czym¶ w rodzaju ta¶my prochowej. Tak wykonany opó¼niacz gwarantuje zap³on ³adunku rozrywaj±cego.
Wcze¶niej zamiast slontu sypa³em do opó¼niacza drobny granulat Pcz ale zdarza³o siê, ¿e opó¼niacz nie zapala³ bursta i szelka spada³a na ziemiê.
Tak wykonany opó¼niacz wklejam na kropelkê w korpus i owijam z zewn±trz sznurkiem który te¿ nas±czam klejem. Do trzycalówek dajê dwa opó¼niacze tak na wszelki wypadek.
Nastêpnie uk³adam gwiazdki a na nie sypie granulowany proch. Ale tutaj mam ma³y patent, otó¿ nie stosuje cienkiego papieru, na warstwê rozdzielaj±c± gwiazdki od ³adunku rozrywaj±cego, tylko stosuje zwyk³y banda¿ opatrunkowy. Ma spore oczka a przez to p³omieñ bezpo¶rednio „dotyka” gwiazdek polepszaj±c ich zapalno¶æ. Nawiasem mówi±c mam czasami spore problemy z zapalno¶ci± gwiazdek nawet przy stosowaniu chloranu potasu na primer. Pomys³ sprawdzi siê przy zastosowaniu granulatu lub ( herbatki – wióry posypane prochem).
Potem sk³adam dwie pó³kule i oklejam je papierem.
I tutaj dobra rada Bada Buma – nie spieszyæ siê. Ja tnê paski papieru o d³. ok. 1,3m i szeroko¶ci ok. 2 cm, smaruje klejem no i oklejam. Po zu¿yciu jednego paska „kulam” szelk± po stole delikatnie dociskaj±c. Na trzycalówkê wychodz± trzy lub cztery takie paski, ilo¶æ zale¿y od gramatury zastosowanego papieru.
Z moich do¶wiadczeñ wynika, ¿e sposób oklejenia korpusu ma du¿e znaczenie. No ale z tym ju¿ trzeba trochê poeksperymentowaæ.
I jeszcze jedno nie wiem jak inni ale ja stosujê na oklejanie korpusów papier celulozowy o gramaturze 70 lub 90. Bardzo dobrze ch³onie wilgoæ a po wyschniêciu tworzy mocn± skorupê.
Po oklejeniu kuli papierem smaruje koñcówkê opó¼niacza prochem rozrobionym w rozcieñczonym butaprenie z odrobin± PAMu, na to sypie trochê drobnego granulatu pcz , to jeszcze posypuje m±czk± prochow±.









A to kilka filmików
film1
film2
film3
film4


Pozdrawiam.

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Nie Sty 29, 2006 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam wiêcej pytañ, dla mnie ca³kowicie profi robota.
Bardzo ³adne opó¼niacze, mi³y dla oka efekt, widaæ szelkê doskonale.
Sam nie wiem co wiêcej napisaæ, po prostu naprawde zaje.. e szelki
Cool

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Pon Sty 30, 2006 12:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bada Bum-wara opada Shocked
Zaatakowales z nienacka z takim materialem, ze jestem w szoku. Wykoanie, opozniacze, sposob primowania no wszystko REWELACJA. Full-PROFI, smialo mozna powiedziec, ze sa to najlepsze szelki jakie ukazaly sie na tym forum, a patenty na wykonanie ekstra.
I to jest to-przy okazji rozwiazales problem torebka czy posypka hehe Wink Okazuje sie, ze przy dobrym korpusie sam dobry pcz wystarcza.
Jestem pod ogromnym wrazeniem, takie szelki to marzenie chybha kazdego kto sie tym zajmuje-nie wiem czy kiedykolwiek uda mi sie osiagnac taka perfekcje.
GRATULUJE i czekam na jeszcze (przy takim profi wykonaniu chryzantemy czy TT czy inne gwiazdy "ogonowe" to juz w ogole bylby hicior)

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Czarny Iwan
Go¶æ





PostWys³any: Pon Sty 30, 2006 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bada Bum :
Przywali³e¶ teraz z ciê¿kiej artylerii, jestem pod wra¿eniem Very Happy
No za parê tygodni ci dorównam Twisted Evil
Oczywi¶cie gratuluje tak jak inni obu wiêcej filmikó i zdjêc Wink
Ps: Ja chcê wiêcej Very Happy

Pozdrawiam
Czarny Iwan

Arkadiusz --->. Dobre Bada Bum. Gdyby korpusy by³y w³asne mieliby¶my nowego PROFI :- ).
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 17, 18, 19  Nastêpny
Strona 9 z 19

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP