Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona G³ówna FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakiety
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
MICHAL-RAKIETOMAN



Do³±czy³: 21 Sie 2005
Posty: 68

PostWys³any: Sob Lis 26, 2005 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karmelka ma taka wade ze jest higroskopijna i to nie jest jej zaleta joker a pozatym skladniki sa lepiej polaczone tzn cukier sie topi i wolge jest lepiej wymieszane np to tak jakby przegryzanie saletry z cukrem.Zamiast karmelizacji mozes saletre i cukier zrekrystalizowac i wtedy bedzie tez ok .A jesli konieczne chcesz paliwo w postaci sypkiej to dodaj do tego tlenku zelaza ok 1% i takie paliwko bedzie sie spalalo nawet 2-3 razy szybciej.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MICHAL-RAKIETOMAN



Do³±czy³: 21 Sie 2005
Posty: 68

PostWys³any: Sob Lis 26, 2005 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jeszce nie rozumiem czemu kclo3 i cukier po uderzenieu nie wlanelo powinno po przeciez to logiczne ze krysztaly cukru sprawiaja ze mieszanka jest wrazliwsza na tarcie.W zapalkach jest chloran i siarka ale to nie wystarczy dodaja tam piasek szklo pyl cynkowy i inne tam pierdoly ktore sprawiaja ze glowka zaplaczana jest bardziej wrazliwa na tarcie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Sob Lis 26, 2005 10:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

G³ówka zapalcza nie powinna byæ wra¿liwa na tarcie. Za to jest wra¿liwa na fosfor czerwony, znajduj±cy siê na drasce.
To wszystko co mogê przekazaæ po przeczytaniu wyj±tkowo logicznego posta wy¿ej.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tomaszko



Do³±czy³: 20 Lis 2005
Posty: 12

PostWys³any: Sob Lis 26, 2005 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pewnie dlatego ze u¿ywam cukry pudru Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Luk



Do³±czy³: 14 Lis 2005
Posty: 101
Sk±d: Libi±¿

PostWys³any: Sob Lis 26, 2005 11:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego tak bardzo obstajesz za tym chloranem potasu? Przecie¿ saletra jest o wiele tañsza. Paliwa z chloranem potasu s± trudne do opanowania, i niebezpieczne (maj± jak mi sie wdaje du¿y wyk³adnik eksponentu n ). Chloran mo¿e byæ dodany do paliwa w niewielkich ilo¶ciach jako przyspieszacz spalania. Karmelek dlatego jest najlepszym paliwem dla poczatkuj±cych poniewa¿:
-jest tani w produkcji
-³atwo dostêpne materia³y
-bezpieczny ze wzglêdu na w miare niski wyk³adnik eksponentu n
-do¶æ mocny
-karmelizowane ziarno ma do¶æ du¿± wytrzyma³o¶æ mechaniczn±, dziêki czemu nie powstaja niebezpieczne pêkniêcia prowadzace do nag³ego wzrostu ci¶nienia
-na tym paliwie mo¿na poæwiczyæ podstawy budowy silników rakietowych

Niestety jest ma³o widowiskowy, a oto ci chyba chodzi aby jak naj³adniej sie twoje rakietki prezentowa³y. Pirotechman kiedys pisa³ o karmelce magnezowej. Diêki magnezowi z dyszy wylatuje ³adny czerwony p³omieñ (nie wspomne juz o lepszym impulsie paliwa). Ale co ja bede dr±¿y³ dalej temat. Je¶li cie interesuj± paliwa widowiskowe to odsy³am cie do strony PINOTA. Tam znajdziesz mnóstwo przepisów na te paliwa lecz od razu mówie ¿e nie nale¿± one do ³atwych.

Pozdr.Luk


P.S.
Je¶li co¶ napisa³em nie tak i g³osze jak±¶ herezje to prosze ten post skasowaæ.
-
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Nie Lis 27, 2005 2:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JAk chce kolorowy p³omieñ, to mo¿e trochê azotanu strontu?
Ostatnio robi³êm na tym flarkê i piêknie wysz³a. Jutro bêdê robi³ kijanki to zast±pie czê¶æ saletry potazowaej azotanem strontu, i zobaczê co mi z tego wyjdzie

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
revorf



Do³±czy³: 27 Lis 2005
Posty: 10

PostWys³any: Nie Lis 27, 2005 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ludziska jak kto¶ pisze ¿eby wykorzystaæ azotan strontu to dlaczego nie powie sk±d go ³atwo wzi±æ i ewentualnie cena?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lis 27, 2005 8:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

revorf napisa³:
Ludziska jak kto¶ pisze ¿eby wykorzystaæ azotan strontu to dlaczego nie powie sk±d go ³atwo wzi±æ i ewentualnie cena?



Very Happy ze sklepu.... ~~cena 20z³/kg
Powrót do góry
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Pon Lis 28, 2005 3:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobi³em kijankê, w której zast±pi³em ca³± KNO3 Sr(NO3)2
Niestety, okaza³o siê, ¿e ta mieszanina w ogóle nie chce siê paliæ. Zawilgocenia, czy z³ego rozdrobnienia raczej siê nie spodziewam.
W/g mnie przyczyn± mo¿e byæ albo to, ¿e tam ieszanina siê nie pali, albo zbyt niska temperatura p³omienia. Tym razem nie zastosowa³em primera KNO3/C6H22O11/Mg, najpierw próbowa³em odpaliæ lontem, a potem 5 zapa³kami jednocze¶nie. W drugim przypadku przypala³em ok minuty, ale mieszanina nie zapali³a siê, mimo ze cukier zacz±³ wrzeæ!
Jak robi³em flarê na azotanie strontu, to po pierwsze stosowa³em gor±cy primer, a po drugie w sk³adzie by³ choran potasu, co bardzo u³atwia zap³on/spalanie.
Nastêpnym razem chyba zrobiê bardziej konkretne testy, czyli np. t± mieszaninê spróbujê odpaliæ od primera, zostawiê troche KNO3, sprubujê zrobiæ kijankê na mieszaninie flarowej....
Jak co¶ zrobiê to napiszê


revorf, ja kupi³em azotan strontu, wiêc Ty chyba te¿ mo¿esz?
Azotan strontu zaproponowa³em, bo sam widzia³em, jak moja pierwsza (wiêc raczej nie zbyt dobra) flarka da³a piêkny czerwony p³omieñ.
W rakiecie te¿ bêdzie taki efekt, tylko ¿e z powodu wy¿szego ci¶nienia p³omieñ bêdzie du¿o wiêkszy, a mieszanina spali siê szybciej.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Pon Lis 28, 2005 4:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzê dwa b³êdy w za³o¿eniach:
- cukier spala siê szybko jedynie w obecno¶ci potasu. Zosta³o to dowiedzione przez tych, którzy robili testy na NaNO3; proponujê zastosowaæ mixa azotanu strontu i potasu
- azotan strontu nie da czerwonego p³omienia w silniku, bo karmelek generalnie nie daje p³omienia wylotowego. Dotyczy to zarówno KNO3 jak i Sr(NO3)2 - proponujê dodaæ grubego proszku magnezowego, który dopala siê poza silnikiem i jest wtedy szansa na czerwony p³omieñ

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Pon Lis 28, 2005 4:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robi³e mieszaninê flarow±, KClO3:C12H22O11:Sr(NO3)2 1:1:1 i pali³a siê ok 5 mm/s. Pewnie by³a za s³abo ubita, ale nie mam prasy, a przy mieszaninach wra¿liwych wolê nie u¿ywaæ m³otka. (imad³o mam, ale za ma³e Sad )
W ka¿dym razie tak mi siê wydaje.
P³omieñ by³ do¶æ wysoki, wiêc s±dzê, ¿e i w silniku powinien siê pojawiæ.
Co do u¿ycia mieszanego utleniacza, to chyba npisa³em o tmy w poprzednim po¶cie.
Mo¿e mam jaki¶ lipny magnez ;P , ale mi siê spala raczej na niebiesko ni¿ na czerwono. Tj iskierki maj± kolor niebieski elektryczny, ¿e tak to okre¶lê.

Co do tego, ¿e cukier pali siê szybko tylko w obecno¶ci potasu, to dziêki za przypomnienie. Gdzie¶ mi to umknê³o. W takim razie darujê sobie próbê z odpalaniem tego samego ale przez primer. Pewnie i tak zaraz zga¶nie.

ps: co do tego, czy w silniku kolor bêdzie widaæ, to zrobiê testy i w tedy napiszê co¶ konkretnego na ten temat.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
m³ody



Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 11

PostWys³any: Pi± Gru 16, 2005 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Jako ¿e jest to temat Rakiety chcia³bym przedstawiæ i moj±.
Budow± rakiet zajmuje siê od miesi±ca ale przez ten czas tylko czyta³em na forum i tak naprawde buduje od tygodnia.
To jest moja pierwsza rakieta i prosi³bym wszystkich o pomoc, poprawki itp.
Zacznijmy od silnika:

d³.silnika-53mm
dysza-6mm
grubo¶æ ¶cianki-2mm
d³ugo¶æ dyszy-3mm

ca³y silnik zrobiony jest z gipsu. Wcze¶niej zrobi³em odpowiedni± forme.

Korpus:

d³.korpusu-255mm
grubo¶æ ¶cianki-2mm
¶rednica korpusu wewnêtrzna-28mm
zewnêtrzna-32mm
d³ugo¶æ zatyczki-20mm(gipsowa)

Paliwo:

Karmelek(63/32)+py³ al do reszty
kana³-4mm przez ca³e paliwo

Reszty to ju¿ nie bêdê opisywa³ jak to zrobie bo sam nie wiem w projekcie mam zaokr±glon± g³owicê, ale nie wiemmmmmm.

Mam problem tez z zapaleniem tego czego¶.
Nie wiem czy od góry czy od do³u.
I czy jak bede odpala³ od góry to folia nie zablokuje mi dyszy?

Teraz mo¿ecie wy¶miaæ mój projekt lub pomóc mi!!!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Luk



Do³±czy³: 14 Lis 2005
Posty: 101
Sk±d: Libi±¿

PostWys³any: Pi± Gru 16, 2005 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Widze ¿e dopiero zaczynasz a wiêc:

1.Nie wiem czy ten silnik z gipsu wytrzyma ci¶nienie no i chyba troche ciê¿ki jest ?
2. Py³ al w karmelce jest zbêdnym balastem dlatego zrób na pocz±tek karmelka bez py³u 60/40(chyba ¿e chodzi Ci o to ¿eby z silnika wydobywa³y siê iskry). Dlatego 60/40 poniewa¿ lepiej siê sprawuje w ma³ych silnikach ( to znaczy w silnikach w których jest mniejsze ci¶nienie).
Je¿eli chcesz dodaæ jaki¶ py³ to magnez.
3.Odpal silnik od góry kana³u.
4.Folia nie powinna zatkac dyszy.

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MICHAL-RAKIETOMAN



Do³±czy³: 21 Sie 2005
Posty: 68

PostWys³any: Pi± Gru 16, 2005 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ojoj cos mi sie wydaje ze ta folia to ma duze szanse zatkac dysze a wtedy bum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Luk



Do³±czy³: 14 Lis 2005
Posty: 101
Sk±d: Libi±¿

PostWys³any: Pi± Gru 16, 2005 11:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nie wiem odpali³em juz ko³o dziesiêciu silniczków z dysz± fi 5mm lontem visco 2mm i ani razy mi dyszy nie zatka³o. Zale¿y te¿ jak mocno owiniesz ten lont foli±. Jak bêdzie mocno owiniêty to raczej nie ma szans ¿eby zatka³o (oczywi¶cie nie przesasdzaæ z grubo¶ci± tej folii wystarczy jak bêdzie z 5 razy owiniêty).

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Pi± Gru 16, 2005 11:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a mi siê wydaje, ¿e gips jest za s³±by na silnik, wiêc je¿eli by³by jaki¶ konkretny ci±g, to rozpetardzi korpus. JE¿eli u¿yjesz grubej foli, np. takiej u¿ywanej w kwiaciarniach do owijania koñcówek ró¿(¿eby kolce siê w ³apy nie wbija³y) to nie powinna zatkaæ, bo jest za sztywna. Tj. nie bêdzie czopa, tlyko rurka, któa wyleci jak tylko paliwko zaczinie choæby dymiæ, podwarunkiem jednak, ¿e rurka z folii nie bêdzie naciska ³a na paliwo.
Jedyne miejsce, w którym rurka ma siê opieraæ, to dysza.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
aku



Do³±czy³: 05 Lut 2005
Posty: 3

PostWys³any: Pi± Gru 16, 2005 11:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam moja wiedza na temat rakietek jest baaardzo nik³a.Mam pare pytañ przy konstrukcji mojej 1 Exclamation rakietki.
A mianowicie:jako korpus chcê zastosowaæ kartonow± rurkê (po papierze)
o ¶r. wewnêtrznej 1,1cm , grubosci ¶cianek 2 mm i d³ugosci korpusu 12 cm. Nasuwa mi siê odrazu pare pytañ: (a jestem po lekturze tematów o rakietkach, tylko ¿e chce waszej porady b±d¼ uwag))
Arrow Czy zatyczka u czubka rakietki mo¿e mieæ 1 cm ? i czy zatyczka u do³u moze mieæ 2,5 cm (gdzie 1cm to warstwa folii alu. bo zatyczka bedzie z wikolu + srajta¶my)
Arrow czy ¶rednica 3 mm dyszy to nie za ma³o ?
Arrow jaka ma byc przypuszczalnie ¶rednica do "tunelu" wlotu paliwa?
Arrow A w³asciwie co z tych spotykanych £ATWO mieszanek mozna zastosowaæ jako paliwo ?? mozeto byæ kmno4+ py³ al ??
Arrow my¶lê ¿e ka¿dy z nas zaczyna³ swoj± "zabawê" z piro z mniejsz± lub wieksz± wiedz± na jej temat i proszê o wyrozumienie mojej dosyæ du¿ej niewiedzy Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MICHAL-RAKIETOMAN



Do³±czy³: 21 Sie 2005
Posty: 68

PostWys³any: Sob Gru 17, 2005 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Po co takie duze wydluzenie?Dla srednicy 1.1 cm powinno wystraczyc 5 -6cm.Taki korpus mozesz odtrzymac nawijajac papier na szablon smarujac szklem wodnym lub wikolem.Ja kiedy zaczynalem zabawe z sr to robilem tz. kijanki czyli sr z zaciskana dysza.W odleglosci ok 1 cm od konca rurki obwijasz sznurek i zaciskasz dysze(bylo to wiele razy omawiane).Jej srednica powinna wynosic 2-3 mm a paliwem powinien byc karmelek 60:40 KNO3 i Cukier.Zatyczke mozesz wykonac z srajtasmy i wikolu .Dlugosc zatyczki powinna wynosic ok 1 cm.Kanal w paliwie przez cala dlugosc o srednicy 3-4 mm
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
zonk1



Do³±czy³: 11 Gru 2003
Posty: 48
Sk±d: ToRuÑ

PostWys³any: Sob Gru 17, 2005 1:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Luk napisa³:

Je¿eli chcesz dodaæ jaki¶ py³ to magnez.


A nie lepszy jest Fe2O3 ?

_________________
Kto pyta, ten pyta! HA!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
MICHAL-RAKIETOMAN



Do³±czy³: 21 Sie 2005
Posty: 68

PostWys³any: Sob Gru 17, 2005 1:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oczywiscie lepszy po dodaniu rdzy karmelek moze sie palic kilka razy szybciej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Nastêpny
Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP