Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona Główna FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Upłynienie karmelki - gliceryna
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 10:12 pm    Temat postu: experymentator Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy
Widzę żę masz podejście eksperymentalne do tego zagadnienia.
Dobrze, że potrafisz coś zaplanować i porzeprowadzić, np drobny eksperyment naukowy, tak jak to ładnie opisałeś. Wnioski są dokładnym potwierdzeniem obserwacji PINOTA.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto Lip 05, 2005 4:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piszecie że po dodaniu gliceryny karmelek rtobi się płynny ,


a czy po połowicz\nym zastygnięciu karmelek jest plastyczny ( chodzi mi o to cczy da się zrobić tak żeby karmelka była plastyczna( nie płynna ) i chłodna.
Powrót do góry
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Lip 05, 2005 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy
Witamy nowego usera Exclamation
co do sposobów upłynnniania karmelki to popatrz TUTAJ "Recrystallized
Rocketry"


Sam pomysł działania jest dobry, a zasadza się na tym, że jako składnik dodawany jest syrop klonowy, zawierający poza sacharozą takżę produkty jej hydrolizy czyli glukozę i fruktozę.

Idąc dalej tym tropem ( glukoza + fruktoza = cukier inwertowany = sztuczny miód ), możnaby w naszych warunkach toż właśnie ostatnie zastosować, w miejsce syropu klonowego albo kukurydzianego, które to ingrediencje w naszej strefie czasowej są raczej wielką rzadkością.
Niemniej należałoby to sprawdzić. Może Tryt albo Ty, fizyk 13 to sprawdzicie ? Byłbym bardzo ciekaw wyników tego experymentu.
Dajcie znać co z tego wyszło ( ale obstawiam, że się powiedzie Wink )

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NewFarm



Dołączył: 01 Lut 2005
Posty: 108
Skąd: Z próżni

PostWysłany: Wto Sty 31, 2006 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sory,że wybijam was z rytmu eksperymentowania,ale ja mam tego typu problem,że przy robieniu karmelki(topie cukier daje kilka kropel gliceryny i dodaje saletre)karmelka sie zbytnio nie upłynnia.
Jak sądzicie,czy w dobrym momencie wkraplam gliceryne...(86%)
Wiem,że wyżej było napisane,iż moment wkraplania jest obojętny,ale mi coś niewychodzi...?

PS.Tak z własnych obserwacji wynika,że CHYBA zakrótko go ogrzewam...
PS2.Co robicie aby karmelek dopływał wszedzie równomiernie?Mi jakoś niechce wszędzie idalnie dopłynąć...

Dzięki...

_________________
Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Wto Sty 31, 2006 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moment moment czyli Kermit mowisz ze jak dam zamiast cukru sztuczny miod (plynny ??? innego chyba nie ma Razz) to bedzie to plastyczne "przez cale zycie ??" ciekawa sprawa chyba sprawdze tylko jak proporcjie odmierzyc Rolling Eyes
Powrót do góry
Michał_R



Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 212
Skąd: Mazowsze

PostWysłany: Sro Lut 01, 2006 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprubowałem dzisiaj uplastycznic karmelke miodkiem i… Efekty całkiem dobre tylko troche trudno dobrac skład, użyłem miodu naturalnego bo sztucznego akurat niemiałem, wymieszałem to z „wiórami” z karmelki (wczoraj zrobiłem 5kg karmelki, po odlewałem ziarna paliwa w „tutkach” po srajtasmie i dzisiaj wierciłem kanały) utarłem te wióry w moździerzu , wymieszałem z roztopionym miodkiem (genialnie topi w się w mikrofalówce 10sek i rzadki jak woda) i dodałem trochę drobno zmielonej saletry wymieszałem to trochę wylałem na kawałek folii aluminowej i wsadziłem na 10mim do zamrażalnika jak wyjołem to stwardniało na kamień pali się prawie tak samo jak zwykła karmelka ale za to da się odlewac jak jest ciepłe. Samego miodu z KNO radze nie mieszac bo wyjdzie z tego ciekła breja.

Co sadzicie o dodaniu do karmelki trochę chloranu potasu? :?
A i jak majstrowałem z ta plastyczna karmelka to przesadziłem troche z saletra i chciałem dodac cukru a że niemiałem go pod ręką to dosypałem skrobi, jak zrobiłem testy to mi po spaleniu paliwka węgiel zostawał, chciałem dodać saletry a tu w worku pusto… to dodałem chloranu potasu, jak było ciepłe to się nawet zapalic nie chciało ale jak stwardniało to…pali się jak szalone jutro wypróbuje je w silniku i zobacze co z tego wyjdzie
:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Sro Lut 01, 2006 6:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Niech Cie ręka boska broni od rabienia karmelki z dodatkiem chloranu potasu.
Te mieszaniny sa nieprzewidywalne.
Daje 90% że silnik zdezintegruje sie od tego paliwka.
I nie karmelizuj tego

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Michał_R



Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 212
Skąd: Mazowsze

PostWysłany: Sro Lut 01, 2006 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawet niema opcji żebym to chciał karmelizować brrrr...ja poprostu mieszałem sproszkowana karmelke z chloranem ,cukrem i wodą a puzniej wode odparowywałem , spalałem tego prubki w moim wynalazku do testowania paliw (to taka rura zaspawana z obu stron z tymże ze w jednej z zatyczek jest dziura, w nim sprawdzam jak sie paliwko pod cisnieniem spala) i paliło sie szybko szybciej od zwykłej karmelki ale spokojnie i niewybuchało :wink:
A co do tego mojego drugiego paliwka to pod cisnieniem mocno przyspiesza i... z dziury walił taki półmetrowy żółty płomień, efekt niesamowity(ale smród jaki z tego jest... :) ,)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dodo



Dołączył: 07 Sty 2006
Posty: 47
Skąd: z zakopalisk

PostWysłany: Sro Lut 01, 2006 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GUN_1917 napisał:
moment moment czyli Kermit mowisz ze jak dam zamiast cukru sztuczny miod (plynny ??? innego chyba nie ma Razz) to bedzie to plastyczne "przez cale zycie ??" ciekawa sprawa chyba sprawdze tylko jak proporcjie odmierzyc Rolling Eyes
GO TO
sie chyba zgadza
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto Lut 07, 2006 10:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co sądzicie o dadaniu syropu owocowego zamiast cukru.
W skład syropu wchodzi fruktoza, sam miałem tak zrobić ale zawsze brakowało mi jednego składnika.
Powrót do góry
DJ MHz



Dołączył: 06 Sie 2004
Posty: 380
Skąd: z domu do lasu z Minelabem Sovereign GT i fiskarsem :)

PostWysłany: Wto Lut 07, 2006 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kiedyś dałem miód i nic z tego nie wyszło wiec lepiej nie dodawaj syropu bo bedzie zong :/ Laughing
_________________
www.polkowice.xbr.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Kwi 10, 2006 3:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hey czy ktos może mi pomuc z karmelkami jestem bardzo ale to bardzo początkujący i niezabardzo wiem jak sie robi karmelki niech ktos pomoże pliss
Powrót do góry
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Pon Kwi 10, 2006 5:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TO jest twój link do wiedzy.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Benek0



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 12

PostWysłany: Sro Kwi 26, 2006 10:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no co z tym karmelkiem plastycznym jak macie to dajcie przepis (a może spróbować zwykłego karmelka wymieszać z klejem który jest elastyczny po wyschnięciu np. butaprenem)
na gorąco oczywiście(żeby był jeszcze płynny)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przemek6488



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 5

PostWysłany: Sro Kwi 26, 2006 3:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej klej by się do tego nie nadawał. Mógł by zmniejszyć osiągi karmelki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pepe.154



Dołączył: 12 Lis 2005
Posty: 35

PostWysłany: Nie Kwi 30, 2006 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A więc ja sie na glicerynie rozczarowałem Crying or Very sad zrobiłe wczoraj troszke karmelki pod koniec karmelizowania jak już miała kolor jasno żółty dodałem około 3-4 kropli gliceryny (tej aptecznej 86%) karmelek minimalnie sie zrobił bardziej plastyczny i troszke dłużej twardniał. A więc prawie nic mi to nie dało. Paliwa było <50g. Co do spalania to było takie samo jak bez gliceryny może minimalnie szybciej. Nic więcej. Nie wiem od czego to zależy że niektórym jest jak syrop a niektórym nic nie daje Crying or Very sad
_________________
pepe.154
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Joker
Gość





PostWysłany: Nie Kwi 30, 2006 12:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam



Co do gliceryny to trzeba dodac w odpowiednim momencie ja kiedys jak pierwszy raz kupilem to pod koniec karmelizacji wlalem kilka kropel a tu nic nastepne kilka i nic i tak po lyzeczce i jak wylalem polowe butelki 50 ml (chyba) to dalo ale bardzo malo a karmelka spalala sie tak jak saletra z cukrem innym razem jak dodalem kilka kropel to czekalem z 30min zeby zastygla
Powrót do góry
pepe.154



Dołączył: 12 Lis 2005
Posty: 35

PostWysłany: Nie Kwi 30, 2006 1:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Joker napisał:
Witam



Co do gliceryny to trzeba dodac w odpowiednim momencie ja kiedys jak pierwszy raz kupilem to pod koniec karmelizacji wlalem kilka kropel a tu nic nastepne kilka i nic i tak po lyzeczce i jak wylalem polowe butelki 50 ml (chyba) to dalo ale bardzo malo a karmelka spalala sie tak jak saletra z cukrem innym razem jak dodalem kilka kropel to czekalem z 30min zeby zastygla


hmm dziwne wyżej luzdie sie wypowiadali że to kiedy wlewamy gliceryne nie ma większego wpływu jak widać ma tylko kiedy jest najbardziej odpowiedni moment aby jak najdłużej była plastyczna ale zarazem z czasem mocno stwardniała. Question

_________________
pepe.154
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Joker
Gość





PostWysłany: Nie Kwi 30, 2006 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam



W bardzo wczesnym stopniu karmelizacji koloru nie umiem opisac ale to taki barzo jasny zółto-bezowy prawie ze bialy
Powrót do góry
Michał_R



Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 212
Skąd: Mazowsze

PostWysłany: Nie Kwi 30, 2006 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nimam gliceryny, czy dało by sie ja zastapić glikolem etylenowym Rolling Eyes Question


P.S- sorry za lamerskie pytanie Embarassed

_________________
http://s3.bitefight.pl/c.php?uid=79647 - kliknij!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM.PIROTECHNIKA.ONE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP